Jak odmrozić zamarznięty samochód? Ta wiedza bardzo ci się przyda

Opady deszczy lub śniegu i ujemne temperatury wystarczą, by samochód zamarzł. Co zrobić, gdy taka sytuacja dotyczy nie tylko zamków, ale i drzwi i szyb? Podpowiadamy jak w tej sytuacji bezpiecznie otworzyć auto.

zamarznięty samochód
Podaj dalej

Profilaktyka ci się przyda, by móc bez problemu otworzyć auto

Wilgoć w powietrzu i minusowe temperatury to sprawdzona recepta na problemy z eksploatacją samochodu. Batalia z zamarzniętym zamkiem,  albo drzwiami jest znana wielu kierowcom o tej porze roku.

Profilaktyka i stosowanie kilku ważnych zasad pozwala uniknąć tego rodzaju problemów. Wystarczy zadbać o uszczelki i nasmarować je wazeliną techniczną. Takie preparaty są dostępne zarówno w formie sztyftu jak i sprayu.

Co zrobić w sytuacji, gdy na profilaktykę jest już za późno?

zamarzniety samochod freepik

Jak bezpiecznie odmrozić samochód? Wyjaśniamy

Ofiarą niskich temperatur najczęściej padają zamki i drzwi. auta. Tworzące się lodowe zatory uniemożliwiają włożenie kluczyka do zamka a do tego dochodzi batalia z zamarzniętymi drzwiami. Jak odmrozić zamek w aucie?

Na pewno nigdy nie powinieneś go polewać ciepłą wodą, tak samo jak krawędzi drzwi. To zadziała tylko przez chwilę, a w dalszej perspektywie woda całkowicie zablokuje zamek.

Właściciele starszych aut, w których klucze do auta są pozbawione elektroniki mogą podgrzać grot zapalniczką. Rozgrzany metal powinien bez problemu rozmrozić zamek. Jeśli masz nowsze auto z pomocą przyjdzie rozmrażacza do szyb, który trzeba zaaplikować do bębna zamka.

To, że każdy kierowca powinien mieć zimą odmrażacz w samochodzie jest oczywiste. Ten preparat sprawdzi się zarówno przy zamarzniętych drzwiach, klapie bagażnika czy zamku. Jeśli chodzi o szarpanie drzwi, to odradzamy to rozwiązanie. Jedynie wypychanie zamarzniętych drzwi od środka jest bezpieczne.

jak odmrozic bezpiecznie samochód
YouTube

Jak skutecznie odmrozić oblodzone szyby?

Oblodzone i oszronione szyby to zimowa zmora kierowców. Muszą wychodzić z domu wcześniej by usunąć lód z szyb. Najczęściej decydują się na ich skrobanie ale to niesie ze sobą ryzyko powstania mikrorys. Dlatego polecamy skorzystać z preparatu jakim jest odmrażacz do szyb.

W dobie pandemii COVID-19 przydatny może być nawet płyn do dezynfekcji, jako zamiennik. Wystarczy spryskać nim szybę od góry do dołu tak jak odmrażaczem w sprayu, a następnie zgarnąć roztapiający się lód.

Wiadomo, że najprostszym i bezinwazyjnym sposobem na odmrożenie szyb jest nagrzanie samochodu od środka. Jednak w tym przypadku kierowcy muszą pamiętać o jednym. Prawo o ruchu drogowym (art. 60 ust. 2 punkt 31) zabrania pozostawiania włączonego silnika w trakcie postoju samochodu w obszarze zabudowanym. W rezultacie kierowca może dostać mandat.

Przeczytaj również