Tak wygląda pole startowe DTM 2024. Najmłodszy z dwudziestu kierowców ma 19 lat

Seria wyścigów DTM obchodzi w tym roku swój jubileusz 40-lecia. W tym roku na linii startowej stanie dwadzieścia samochodów siedmiu marek. Kto jest nowy w stawce, a kogo zabraknie?

Barwy zespołu Winward Racingna sezon 2024 DTM
Podaj dalej

DTM 2024 ostatecznie bez Hondy i Astona Martina

Na sześć tygodni przed startem serii DTM znamy już zespoły, które staną na polu startowym, by powalczyć o puchar w 2024 r. Liczba uczestników obejmuje dziesięć zespołów i dwudziestu kierowców samochodów GT3 siedmiu marek. To więcej niż oczekiwano po starcie serii w 2023 r.

W zeszłym tygodniu stawkę zespołów ostatecznie zamknął Dörr Motorsport. Zespół skorzysta z dwóch McLarenów 720 GT3 Evo. Niestety pomimo wielu plotek i spekulacji o udziale dwóch innych marek ostatecznie nie udało się wypuścić na tor Astona Martina i Hondy. Przyczyną tej sytuacji były między innymi względy finansowe.

DTM wystartuje za nieco ponad sześć tygodni. ADAC potwierdził już skład na najbliższy sezon. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2023 roku na linii startu spotkało się 14 zespołów i 28 samochodów nie oczekiwano, że lista będzie w tym roku dłuższa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomimo wycofania się marki Audi zespół Abt Motorsport wysoko trzyma flagę z czterema pierścieniami.  Wystartuje w DTM  25 rok z rzędu, ale zabraknie zespołów Attempto Racing i Engstler Motorsport.

Informacje o zespołach i kierowcach na sezon 2024 <yoastmark class=

Wszystkie informacje o zespołach i kierowcach

W zmaganiach o mistrzostwo DTM 2024 stanie dwudziestu kierowców. Wśród kierowców zgłoszonych w jubileuszowej serii wyścigów najmłodszy ma 19 lat, a najstarszy 38. Pierwszy z nich to Ben Dörr, który wystartuje po raz pierwszy wystratuje w DTM . Zasiądzie za kierownicą Lamborghini Huracan GT3 EVO2 w zespole swojego ojca Rainera – Dörr Motorsport. Pomimo plotek nie zobaczymy w tym zespole Timo Glocka.

Maro Engel, jeden z czterech czołowych zawodników startujących w Mercedesie- AMG to najstarszy kierowca startujący w tegorocznym DTM. Reprezentuje Winward Racing.

Wśród zespołów zabraknie także wspieranego fabrycznie BMW Project 1 Motorsport. Złożył on wniosek o upadłość. Oczekuje się, że część jego pracowników w przyszłości trafi do nowego zespołu DTM Dörr Motorsport. Na razie dwukrotny mistrz DTM Marco Wittmann przeszedł z Projektu 1 do jedynego pozostałego zespołu BMW, Schubert Motorsport. Jak wcześniej informowaliśmy, w tym sezonie wystartuje w jednym zespole z mistrzami Rene Rastem i Sheldonem van der Linde.

Prezentowana w powyższej tabeli stawka siedmiu marek robi wrażenie, pomimo że zabrakło wielu kierowców i zespołów. W erze GT3 DTM od 2021 roku startowało maksymalnie sześć marek. Ponadto w latach 2021-2023 widzieliśmy maksymalnie 21 kierowców, którzy wzięli udział we wszystkich 16 wyścigach.

Jeśli okaże się, że w całym sezonie 2024 rywalizować będzie ze sobą wszystkie siedem marek, byłby to rekord. To dlatego, że od 1984 roku jeszcze się to nie zdarzyło.

 

Barwy zespołu Winward Racingna sezon 2024 DTM
Barwy zespołu Winward Racing

Przeczytaj również