Sprawdzili jacy kierowcy jeżdżą lepiej- użytkownicy Androida czy iPhone'a. Wyniki są zaskakujące

Czy fakt posiadania Iphone’a, czy innego telefonu wyposażonego w Androida, ma wpływ na to, jak ich posiadacze- kierowcy jeżdżą samochodem? To zagadnienie postanowiła zbadać platforma porównawcza ubezpieczeń samochodowych Jerry. Nie musimy dodawać, że podobnie jak najlepsi naukowcy ma siedzibę w USA? Analiza przeprowadzona wśród tysięcy mieszkańców USA pozwoliła wysnuć ciekawe wnioski.

kierowcy z android auto czy apple sa lepsi
Podaj dalej

Kto jest lepszym kierowcą? Posiadacz Iphone’a, czy urządzenia z Androidem?

Nawet jeśli przyszło ci do głowy kupić drogiego Iphone’a, a jesteś kierowcą, będziesz miał po tym artykule kolejny powód, by tego nie robić. Od razu dodajemy, że w tej kwestii nie chodzi, ani o pieniądze, ani o prestiż.

Duże znaczenie z pozycji za kierownicą ma jednak niewątpliwie użyteczność. W tej kwestii wspomniane badania wskazują, że mobilny system operacyjny Google ma sporą przewagę nad rywalem od Apple.

Platforma porównawcza ubezpieczeń samochodowych Jerry podczas swoich badań przeprowadziła analizę nawyków jazdy 20 000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Przejechali oni w sumie 13 milionów kilometrów w ciągu 14 dni. Wszystko po to, by uzyskać cenne informacje, czy posiadanie mobilnego urządzenia pomaga lub przeszkadza w byciu dobrym kierowcą.
Kierowców oceniono na podstawie sześciu różnych kategorii, takich jak: ogólna bezpieczna jazda, przekraczanie prędkości, rozpraszanie uwagi, skręcanie, hamowanie i przyspieszanie.

uzytkownicy kierowcy androida i appla jpg

Kierowcy  nie mogą oderwać wzroku od smartfonów

Wyniki przeprowadzonych badań zaskoczyły twórców. Jak się okazuje, użytkownicy Androida bili o głowę swoich odpowiedników Apple w każdej z sześciu kategorii. Ogólnie analiza wykazała, że klienci Google zazwyczaj jeżdżą bezpieczniej niż ci, posiadający iPhone’a.

W porównaniu stopnia rozpraszania uwagi podczas prowadzenia samochodu nie bez znaczenia był fakt, że właściciele urządzeń od Apple po prostu nie mogą oderwać od nich wzroku, gdy wsiądą za kierownicę. Właściciele urządzeń z Androidem w każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć i wykształcenie przewyższają fanów Apple.

Badania doprowadziły do ciekawych wniosków. Na przykład dowiadujemy się, że kawalerowie korzystający z Androida, pokonują w każdej kategorii zamężnych posiadaczy iPhone’a. Albo, że kierowcy posiadający Androida bez matury uzyskali wyższe wyniki niż wielbiciele jabłka w logo z tytułami doktora, magistra czy licencjata.

cd.tekstu poniżej

wyniki wiek kierowcy android i apple jpg

Nawet fakt, że użytkownicy iPhone’a są młodsi niż użytkownicy Androida, a wiek ma znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę (większy apetyt młodych na ryzyko), to kierujący korzystający z systemu operacyjnego Google w każdej grupie wiekowej przewyższyli swoich odpowiedników z Apple w tym samym wieku, a nawet starszych.

Wyniki przeprowadzonych analiz są zatem bardzo niepokojące. Wynika z nich jasno, że urządzenia mobilne stosowane w samochodach znacznie rozpraszają uwagę kierowców. Ci wsiadając do samochodu, nie odmawiają sobie przeczytania wiadomości, czy publikowania postów w social media. Dzieje się tak pomimo tego, że takie zachowanie jest zagrożone mandatem.

Oba rekiny technologiczne, Google i Apple, powinny popracować nad kwestią rozpraszania kierowców. Dotyczy to nie tylko korzystania z Android Auto i CarPlay, ale także smartfonów.

Przeczytaj również