Seniorzy pod czujnym okiem patroli policji. Zapraszają ich na pobocze drogi i sprawdzają, czy dobrze widzą

Kierowcy oprócz tego, że muszą posiadać uprawnienia do kierowania samochodem podczas kontroli policji, to powinni pamiętać, że zawarte w prawie jazdy informacje podlegają weryfikacji. To oznacza, że jeżeli w dokumencie zapisano konieczność korzystania z okularów, bądź soczewek do korekty wzroku, a kierowca ich nie posiada, może mieć spory problem. Jazda bez zalecanych okularów to mandat na 1500 zł.

samochody na gaz dacia lpg diesel
Podaj dalej

Dobra kondycja wzroku to wymóg do jazdy samochodem

Przepisy mówią jasno, że kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów jest traktowane na równi z jazdą bez prawa jazdy. Każdy taki kierowca, który powinien je posiadać, a jeździ pojazdem, bez dbałości o kondycję wzroku, może przez to stracić 1500 zł. Znowelizowana ustawa Kodeks wykroczeń taką właśnie karę dla kierowcy przewiduje.

Każdy kierowca, nie tylko senior ma obowiązek dbać o to, by widzieć dobrze na drodze. Mając na uwadze, że z wiekiem wzrok się pogarsza, ci starsi powinni częściej go kontrolować. Tymczasem wielu z nich odkłada wizytę u okulisty, zamiast regularnie z nich korzystać.

Przerwy w wizytach u specjalistów od wzroku trwają czasami lata. Często ze względów finansowych, bo jak wiadomo zmiana okularów to wydatek. Niestety, jeśli chce się prowadzić samochód bezpiecznie, jest to konieczność. Zachętą na wizytę u optyka może być kontrola drogowa.

mandat kontrole policji okulary
Pixabay

Patrole policji zapraszają na pobocze seniorów

Kontrola policji i weryfikacja prawa jazdy równa się z koniecznością stosowania się kierowcy do zapisów rubryki nr 12 dokumentu. W Polsce każdy kto posiada wskazanie, do korzystania z okularów bądź soczewek może prowadzić samochód przez 10 lat od wydania dokumentu, bądź 5 lat, jeśli wada jest znaczna. Później powinien odbyć badania wzroku i zgłosić się po nowe uprawnienia.

Nie wszędzie jednak zapisy prawa są jednakowe, a kierowców po 70 roku życia przybywa na drogach. Wymóg badania wzroku co 3 lata, obowiązuje brytyjskich seniorów. Prawo łamie nawet 19% tych, którzy okularów do jazdy samochodem potrzebują. W związku z tym, patrole policji znalazły sposób na zachętę do wykonania badań.

Każdy złapany na prowadzeniu pojazdu z nieskorygowaną wadą wzroku będzie łamał prawo. W konsekwencji zapłaci mandat w wysokości 1000 funtów i dostanie 3 punkty karne. Utrata prawa jazdy też jest więcej niż pewna.

Zatrzymani kierowcy muszą być w stanie odczytać tablicę rejestracyjną samochodu z odległości 20 metrów (w razie potrzeby w okularach lub soczewkach kontaktowych). To minimum, by nie stracić uprawnień.

NIE PRZEGAP

https://wrc.net.pl/mh-kierowcy-sa-wsciekli-na-nowe-przepisy-mandat-za-okulary-sloneczne-wyniesie-27-000-zl

Przeczytaj również