Kierowcy są wściekli na nowe przepisy. Mandat za okulary słoneczne wyniesie 27 000 zł

Kierowcy są wściekli na nowe przepisy. Mandat za okulary słoneczne wyniesie 27 000 zł

mandat za okulary kierowca

Podaj dalej

Nie tylko przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie na zakazie lub na przejściu dla pieszych są sprawdzonym sposobem na mandat i punkty karne. Czasami się zdarza, że ustawodawca wprowadzi nowe kontrowersyjne przepisy, które generują szalone kwoty w przypadku gdy kierowca ich nie przestrzega. Ostatnia nowelizacja Kodeksu Drogowego w Wielkie Brytanii dosłownie rozwścieczyła kierowców.

Zapłacą koszmarnie wysoki mandat za okulary słoneczne

Każda zmiana przepisów niesie ze sobą szereg nowych zasad, których złamanie oznacza mandat dla kierowcy i punkty karne. Kierowcy powinni je znać, ale z uwagi na dużą liczebność trudno znać je wszystkie na wylot.

Ostatnia zmiana zapisów Kodeksu Drogowego wprowadza nową karę dla brytyjskich kierowców i nieoczekiwanie wysoki mandat. W całym akcie prawnym znajduje się 307 przepisów, a wśród nich jest jeden, który budzi żywe emocje wśród kierowców. Ustawodawca przewidział bowiem 27 000 zł kary (5000 funtów) za korzystanie z okularów słonecznych w samochodzie.

To bynajmniej nie jest spóźniony żart prima Aprilis’owy. Zapis art. 94 nowego Kodeksu dotyczy przedmiotów, które mogą uniemożliwić prawidłowe korzystanie z elementów sterujących samochodu tj. workowate dżinsy, długie sukienki czy okulary przeciwsłoneczne. Z takim zapisem nie zgadzają się kierowcy, którym karze się korzystać jedynie z przeciwsłonecznej osłony.

kierowca mandat okulary przeciwsłoneczne freepik
www.freepik.com

Kierowcy są wściekli- „to absolutnie śmieszne”

Właściciele samochodów nie widzą potrzeby wprowadzania takiego zapisu, bo jazda latem bez okularów przeciwsłonecznych podwyższa ryzyko wystąpienia wypadku lub kolizji. W mediach społecznościowych zawrzało, a kierowcy dzielą się opiniami odnośnie przepisów na Facebooku.

„Absolutnie śmieszne… bez okularów przeciwsłonecznych, byłabym ślepa jak nietoperz i mogłabym zagwarantować, że ryzykuję wypadek, latem lub zimą… moje oczy są naprawdę wrażliwe na jasne światło”- piszą pod publikacją Express

„To nie ma sensu. Bezpieczniej jest nosić okulary przeciwsłoneczne, jeśli światło słoneczne jest oślepiająco silne”- wspomina inny

Trzecia osoba zwróciła uwagę na to, że kluczową kwestią umożliwiającą stosowanie wyłącznie osłony, są predyspozycje kierowcy. Wielu z nich jest zbyt niskich, by osłona skutecznie zapobiegła oślepieniu przez słońce.

mandat okulary przeciwsłoneczne
www.freepik.com

Co jest nie tak z okularami?!

Reguła 94 brytyjskiego Kodeksu Drogowego mówi:

„W nocy lub przy słabej widoczności nie używaj przyciemnianych okularów, soczewek ani wizjerów, jeśli ograniczają one twoje widzenie.”

Sugeruje to, że kierowcy powinni, zamiast tego używać osłony przeciwsłonecznej, aby zablokować słońce. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że widzenie bez ściemniających szkieł musi pozostać jasne, aby do oczu docierała wystarczająca ilość światła, potrzebna do tego, by widzieć prawidłowo.

Okulary przeciwsłoneczne do użytku ogólnego mogą być zbyt ciemne, aby można było jeździć. Ponadto modne oprawki mogą ograniczać widzenie peryferyjne, jeśli nie są we właściwym stylu. Dlatego najlepiej starannie dobierać odcienie. To tyle od fachowców, a co mówią kierowcy?

Jedna z osób przyznała, że ​​uległa wypadkowi, bo zapomniała okularów przeciwsłonecznych:

„MUSZĘ nosić okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy lub ciągle kicham. Kiedyś zapomniałam o nich w jasny dzień i wpadłam na tył stojącego samochodu, oślepiona blaskiem słońca. „

Jedno jest pewne, mandat 27 000 zł za okulary przeciwsłoneczne będące istotną częścią letniego wyposażenia kierowcy to gruba przesada. Zwłaszcza że bez nich mieliby trudności z jazdą. To kolejny budzący zapis nowego kodeksu, zaraz po karach za nieodpowiednie obuwie. Jak żartują rozgoryczeni Brytyjczycy, jutro może się okazać, że zaryzykują grzywnę w wysokości 5000 funtów- za posiadanie teściowej w samochodzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News