Rząd zmienia system opłat na odcinkach autostrad, zarządzanych przez GDDKiA. Kierowcy przejadą bez zatrzymywania się na bramkach

Rząd zmienia system opłat na odcinkach autostrad, zarządzanych przez GDDKiA. Kierowcy przejadą bez zatrzymywania się na bramkach

GDDKiA -bramki na autostradzie A2

Podaj dalej

Jest szansa, że już niedługo kierowcy pojadą płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez GDDKiA, bez stania na bramkach. Rząd bowiem 30 marca, zajął się projektem ustawy zmieniającym system poboru opłat.

Gdyby projekt pomyślnie przeszedł  ścieżkę legislacyjną, zmiana sposobu poboru opłat, na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA, nastąpi w tym roku. Na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4, może obowiązywać już od 1 grudnia tego roku. W rezultacie kierowcy, mogliby nimi przejechać bez zatrzymywania się na bramkach.

Nowy system opłat poprawi przepustowość na dwóch odcinkach autostrad, zarządzanych przez GDDKiA

Chodzi o dwa odcinki autostrad, A2 Stryków-Konin i A4 Wrocław-Sośnica, zarządzanych przez GDDKiA. Autorzy projektów chcą wprowadzenia nowoczesnego systemu poboru opłat, który poprawi komfort jazdy i zwiększy  przepustowość  płatnych autostrad.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Ocena skutków skutków regulacji, brzmi następująco:

„takie rozwiązanie jest niezbędne dla poprawienia przepustowości i ograniczenia zatorów dzięki nowej metodzie poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, tzw. free flow. Dodatkowo nowe rozwiązania pozwolą ograniczyć koszty związane z rozbudową, utrzymaniem i modernizacją Manualnego Systemu Poboru Opłat, oraz wyeliminować koszty utrzymania Miejsc Poboru Opłaty”.

GDDKiA -bramki na autostradzie A2
Foto: A2 Stryków, Łukasz Jóźwiak, GDDKiA

Elektroniczny bilet autostradowy, kupisz na dwa sposoby

Gdyby nowe przepisy weszły w życie, kierowcy skorzystają z Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej (SPOE KAS). Umowy na manualne pobieranie opłat wygasają z końcem listopada 2021r.  W związku z tym, nowy system ma szanse wystartować od 1 grudnia.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Kierowcy przejadą płatną autostradą, kupując elektroniczny bilet autostradowy. Zakup zrealizują przez internet albo na stacji paliw. Ponadto przekazując dane geolokalizacyjne pojazdu do SPOE KAS, będą mogli rozliczyć się  za pomocą stosownego urządzenia lub aplikacji e-TOLL PL.

Obowiązujący system poboru opłat elektronicznych viaTOLL, zostanie wygaszony do końca czerwca 2021 roku. Zastąpi go nowy- e-TOLL.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News