Przez drogi gaz z półek sklepowych zniknie wiele produktów. Czy Polacy spanikują i ruszą na zakupy?

Przez drogi gaz z półek sklepowych zniknie wiele produktów. Czy Polacy spanikują i ruszą na zakupy?

drogi gaz panika w sklepach

Podaj dalej

Niedobory surowców energetycznych powodują, że gaz znacznie zdrożał. W związku z tym rośnie obawa o zachowanie ciągłości produkcji w wielu zakładach. Rolnicy stoją w obliczu niedoboru nawozów, a Polakom zabraknie w sklepach ulubionych produktów. Czego jeszcze muszą się spodziewać?

Drogi gaz wstrzymuje produkcję dwutlenku węgla

Ograniczenie produkcji w zakładach Grupy Azoty i Anwilu na skutek wysokich surowca, jakim jest gaz, powoduje wstrzymanie produkcji dwutlenku węgla. To produkt uboczny w produkcji nawozów przeznaczonych dla rolników.

Taka sytuacja nie pozostanie bez wpływu także na Polaków. Mogą mieć spory problem z dostępnością wielu produktów- w tym wszelkiego rodzaju napojów gazowanych.

Obawiamy się paniki ze strony konsumentów i nagminnego wykupowania tych produktów na zapas – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

To nie koniec kłopotów, bo przez braki CO2 problem z handlem produktami wymagającymi niskich temperatur. Dwutlenek węgla jest bowiem niezbędny do produkcji tzw. suchego lodu.

drogi gaz i brak napojów
Freepik

Jest obawa o panikę konsumentów- niedobory „suchego lodu” już się pojawiły

Jak piszą Wiadomoscihandlowe.pl, cytujące prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, na rynku pojawiły się poważnie niedobory tzw. suchego lodu. To produkt niezbędny do zabezpieczania żywności.

Brak produkcji suchego lodu koniecznego do transportu mrożonek będzie miał wpływ na cały ciąg logistyczny produktów mrożonych i może spowodować trudności z dostępnością tego towaru w sklepach – komentuje Renata Juszkiewicz.

To oznacza, że niedobory CO2 spowodują poważne problemy branży spożywczej, co rodzi obawę o panikę Polaków. W sklepach zabraknie wówczas wszystkich gazowanych napojów w tym piwa tak cenionego przez rodaków.

Carlsberg Polska już poinformował o nadchodzącym ograniczeniu dostaw do sklepów. Producent wstrzyma produkcję, ze względu na niskie zapasy CO2. Jak czytamy na portalu Wiadomoscihandlowe.pl, wystarczy go jedynie na kilka dni.

Polacy w obliczu największego w historii kryzysu. Brakuje węgla i nie będzie też gazu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News