Samochód w Sylwestra pod chmurką – z tym trzeba się liczyć
Nadchodząca zabawa sylwestrowa, której wielu nie może się już doczekać, wymaga tego, by zabezpieczyć samochód przed niepożądanymi efektami zabaw noworocznych o północy. Fajerwerki sylwestrowe są miłe dla oka, to fakt, ale mogą pozostawić kosztowne ślady na lakierze samochodu.
Parkujący na zewnątrz swoje pojazdy boją się efektów nocnej zabawy, szczególnie rakiet i petard. Prawidłowo używane i zakupione z pewnych źródeł fajerwerki nie są zagrożeniem. Wypalone rakiety spadające na metal zwykle nie powodują większych uszkodzeń, nawet w przypadku dachów wykonanych z tkaniny.
Niewłaściwe użyte fajerwerki mogą spowodować uszkodzenia, jednak znacznie gorsze efekty dają pochodzące z niewiadomych źródeł albo wadliwe petardy. Popularne rakiety wystrzelone w stronę samochodu z niewielkiej odległości mogą pozostawić po sobie uszkodzenia lakieru, ślady wypalenia, a nawet pęknięte szyby.
W takiej sytuacji osoba, odpowiedzialna za wystrzelenie takiej rakiety powinna ponieść konsekwencje finansowe. Niestety takie osoby ciężko czasem zidentyfikować, nawet jeśli posiadamy w samochodzie kamery. Jedyną opcją jest skorzystanie z własnego ubezpieczenia, które ze względu na koszty nie wszyscy mają. W przypadku wandalizmu nie każdy ubezpieczyciel pokrywa szkody. To samo dotyczy wgnieceń powstałych np. na skutek spadających fajerwerków czy uszkodzeń składanego dachu spowodowanych pozostałościami tlącej się rakiety.
Jak zabezpieczyć samochód w Sylwestra?
W takim przypadku najlepszą inwestycją w samochód jest własny zamykany garaż. Częściowe zadaszenie też jest dobrym rozwiązaniem na spadającej resztki fajerwerków. Wiadomo, że niewielu jest takich szczęśliwców.
Aby nie musieć się męczyć ze strachem o własny samochód można na przełomie roku postawić go na parkingu, gdzie nie będzie pod ostrzałem. Najbezpieczniejsze miejsce do parkowania samochodu jest oczywiście zadaszone. Co, jeśli jednak nie masz garażu lub wiaty i nie masz w pobliżu garażu?
Warto wtedy rozważyć pozostawienie samochodu w cichej, bocznej uliczce na noc. W okolicy, która nie słynie z zabaw Sylwestrowych i nie mieści się blisko centrum. Niektóre dzielnice, a nawet miasta zakazują prywatnych pokazów fajerwerków i taki pokaz odbywa się zwykle podczas miejskiej imprezy. Miejsca parkingowe w pobliżu takich imprez nie są najlepszą opcją na sylwestrowe parkowanie.
Co warto sprawdzić w samochodzie po sylwestrowej nocy?
Przechodzący albo przejeżdżający biesiadnicy zdarza się, że pozostawiają za sobą butelki, czy co gorsza, wrzucają petardy do rury wydechowej. Dlatego po sylwestrowej nocy warto sprawdzić wydech oraz czy pod oponami nie znajdują się żadne odłamki szkła. Takie podczas ruszania mogą trwale uszkodzić ogumienie. Nie jest tajemnicą, że puste butelki często służą jako wyrzutnie rakiet sylwestrowych.
Świętujący w sylwestrową noc muszą wiedzieć, że obowiązuje ich szereg zasad. Każdy, kto wrzuci petardy do rury wydechowej zaparkowanego samochodu, może spowodować poważne szkody. Oprócz uszkodzenia katalizatora w skrajnych przypadkach może dojść do pożaru opony lub pojazdu. Takie zachowanie wiąże się ze stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym. Kary za takie zachowanie są surowe. Czytaj także: Nowe przepisy, a jazda po alkoholu. O czym warto pamiętać w święta, sylwestra, ale i przez cały rok?