Parkujesz za znakiem D-20? Pewnie o tym nie wiesz i dostaniesz mandat

Parkujesz za znakiem D-20? Pewnie o tym nie wiesz i dostaniesz mandat

kierowca mandat

Podaj dalej

Parkowanie w mieście często wymaga niezłej gimnastyki, by nie narazić się na mandat. W poszukiwaniu miejsca, gdzie można zostawić (najlepiej bez opłat) samochód, kierowcy często mylnie interpretują oznakowanie.

Myślisz, że możesz zaparkować za znakiem D-20? Grubo się mylisz

Znaki D-19 i D-20 oznaczają postój taksówek szkopuł w tym, że oznakowanie w polskim systemie prawnym generuje problemy wielu polskich kierowców. Wystarczy chwila nieuwagi i cichy donos, a skończy się mandatem i 1 punktem karnym.

Coś, co powinno być oczywiste, w przypadku oznakowania postoju taksówek zwyczajnie nie działa. Praktycznie rzecz biorąc tablica ze znakiem D-19 „Postój taksówek” i D-20 „Koniec postoju taksówek” są proste do odczytania. Gorzej z interpretacją prawa.

Logicznie rzecz biorąc tablica D-20, które zawiera przekreślony napis, oznacza, że kierowca śmiało może za nią zaparkować. Jak się okazuje, wcale tak nie jest.

kierowca mandat
Adobe iStock

Dostaniesz mandat, bo postój taksówek oznacza się na odwrót

Brak znajomości wykładni prawa naraża kierowców na mandat. To, co dla nas jest jasne i zrozumiałe komplikuje rozporządzenie dotyczące oznaczeń drogowych. Przepis bowiem odmiennie interpretuje sytuację.

Według zapisów prawa tablica D-19 „postój taksówek” powinna być ustawiona przed pierwszą taksówką oczekującą na klienta. Tablicę D-20 „Koniec postoju taksówek” ustawia się przy ostatniej. To oznacza w skrócie, iż koniec postoju taksówek wyznacza nie tablica z przekreślonym napisem taxi, a z napisem bez przekreślenia.

Kierowca, który zaparkuje samochód za tablicą z przekreślonym napisem taxi, sporo ryzykuje. Według prawa popełnia wykroczenie, a kierowcy taksówek lubią zgłaszać takie sytuacje odpowiednim służbom. Efekt ? mandat za parkowanie w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

Jakkolwiek brzmi to nielogiczne, jest prawidłowe. To wyjątek od reguły, którą stosuje się przy większości znaków. Takie oznaczenie ma ułatwić życie taksówkarzom i  ich klientom. Pozostałym kierowcom pozostaje o tym pamiętać, by nie utrudnić sobie życia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News