Parkowanie samochodu na święta koszmarnie drogie. Stawki na niektórych popularnych lotniskach wzrosły o ponad 100%

Parkowanie samochodu na święta koszmarnie drogie. Stawki na niektórych popularnych lotniskach wzrosły o ponad 100%

parkowanie samochodu na lotnisku uk

Podaj dalej

Czas świąt to czas spotkań z rodziną, której często nie da się odwiedzić, pokonując kilometry za kierownicą samochodu. Wielu Polaków będzie podróżować samolotem i stoi w obliczu pozostawienia samochodu na parkingu. Na lotniskach w tym roku będzie to drogie, na niektórych stawki są koszmarnie wysokie.

Parkowanie samochodu na lotnisku nie zawsze jest dobrym pomysłem

Lot samolotem na święta Bożego Narodzenia wymusza pozostawienie samochodu na parkingu. Podróże z Wielkiej Brytanii do Polski i odwrotnie pomimo Brexitu to wciąż często oblegany kierunek ze względu na to, że wielu Polaków nadal tam mieszka i pracuje.

Wszyscy, którzy planują świąteczne wyjazdy, w tym roku muszą się liczyć ze sporymi wydatkami, jeśli samochód zamierzają pozostawić na lotniskowym parkingu. Najgorzej wygląda sytuacja na popularnym w Wielkim Brytanii porcie lotniczym London Luton. Opłaty za parkowanie wzrosły tam w okresie świąt o kosmiczne 128%.

Z publikacji Euronews Travel dowiadujemy się, że za parking w dniach 23-30 grudnia trzeba zapłacić 151 EUR (707 zł). To o prawie 400 zł więcej niż kosztuje parkowanie na lotnisku przez tydzień w styczniu.

„Każdy, kto podróżuje w okresie świątecznym, będzie zdumiony niektórymi z tych niebotycznych podwyżek opłat za parkowanie – niektóre lotniska podnoszą koszty, aby zarobić na pracowity zimowy okres podróży” – powiedział Harrison Woods, dyrektor generalny Your Parking Space.

parkowanie samochodu na lotnisku
PIXABAY

Najlepiej pozostawić samochód w domu i dotrzeć na lotnisko innym środkiem transportu

Jak wynika z informacji portalu Euronews Travel, dane uzyskane z 23 brytyjskich lotnisk wskazują, że aż 16 z nich podniosło koszty parkowania w tygodniu świątecznym.

Oprócz Luton kolejnym  rekordzistą jest London Heathrow. Nie chodzi jednak o stawkę podwyżki, która jest wyższa o 47%. Za parkowanie samochodu na lotnisku trzeba zapłacić w dniach 23-30 grudnia rekordowe 252 EUR (1180 zł).

Trzecie miejsce należy do lotniska w Bristolu. Pozostawienie tam na tydzień samochodu to wydatek 175 EUR ( 819 zł). W styczniu jest już taniej, bo 135 EUR. Czym lotniska tłumaczą podwyżki?

Jak powiedzieli rzecznicy lotnisk w Luton i Bristolu ceny zależą od popytu. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Za parkowanie w tym samym okresie na lotnisku oficjalnym portu lotniczego Okęcie, zapłacimy 660 zł. Ta sama stawka na tydzień obowiązuje w styczniu. Za 7 dób parkowania na lotnisku w Modlinie zapłacimy 95 zł. W Krakowie parking wielopoziomowy na lotnisku na tydzień świąteczny to wydatek od 210 do 310 zł. Koszt w styczniu nie różni się kwotowo.

Nie wszystkie brytyjskie lotniska zdecydowały się na podwyższenie stawek za parkowanie samochodu na święta. Wśród nich są m.in.: port lotniczy Londyn-City, Lotnisko Southampton, Lotnisko Aberdeen czy Lotnisko Glasgow Prestwick.

NIE PRZEGAP

Garaże i miejsca parkingowe idą na rekord. Tak drogo jeszcze nie płaciliśmy

Kierowca zapłacił za jedno parkowanie ponad 3300 złotych. Opłatę pobrano z konta 122 razy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News