Od dziś na stacjach nowe paliwo! Tutaj za darmo sprawdzisz, czy możesz je tankować

Od dziś na stacjach nowe paliwo! Tutaj za darmo sprawdzisz, czy możesz je tankować

nowe paliwo na stacjach

Podaj dalej

Nowe paliwo, benzyna E10 od dziś staje się normą na stacjach paliw. Aby rozwiać wątpliwości, czy kierowcy starszych samochodów mogą bez szkody dla silnika zatankować E10, podpowiadamy, jak można za darmo sprawdzić, czy samochód jest kompatybilny z benzyną E10.

Od dziś na stacjach paliw zmiana podstawowej benzyny na ekologiczną E10

Wprowadzenie ekologicznego paliwa, które ma przynieść duże korzyści dla środowiska, spędza sens z powiek wielu kierowców starszych samochodów.

Wprowadzona na stacjach paliw benzyna E10, staje się normą dla brytyjskich kierowców. Turyści zaś muszą mieć świadomość zmian, na jakie od dziś zaszły na stacjach paliw.

Jak sprawdzić czy samochód jest kompatybilny z nowym paliwem? Są na to dwa sposoby. Obie metody są zupełnie bezpłatne.

nowe paliwo na stacjach

Tutaj za darmo sprawdzisz czy nowe paliwo jest dobre dla twojego samochodu

Kierowcy mogą sprawdzić, czy ich pojazd jest kompatybilny z benzyną online oraz korzystając z informacji zamieszczonej w swoim samochodzie.

Rząd przygotował specjalną stronę, na której zamieścił obszerne informacje na temat nowego paliwa. Znajduje się tam również opcja sprawdzenia, czy samochód może korzystać z benzyny E10.

Aby skorzystać z usługi, musisz znać producenta pojazdu. Możesz również potrzebować modelu pojazdu, wielkości silnika i roku produkcji. Link do strony znajdziesz tutaj

Po wybraniu z listy, producenta samochodu, kierowcy sprawdzą, które modele mogą używać nowego paliwa, a które nie. Na przykład w przypadku Opla napisano, że benzyna E10 jest dopuszczona do stosowania we wszystkich pojazdach marki z silnikami benzynowymi, z pewnymi wyjątkami. Modele z silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem 2,2 litra, kod silnika: Z22YH (Vectra, Signum, Zafira), powinny nadal używać benzyny E5.

Jeśli nie masz pewności, który model posiadasz, możesz go znaleźć w dokumentach od producenta. Polscy kierowcy znajdą je w dowodzie rejestracyjnym.

Informacje na temat właściwego paliwa można również znaleźć w swoim samochodzie. Jeśli został wyprodukowany od 2019 r., powinien mieć etykietę w pobliżu korka wlewu benzyny. Tam wyraźnie oznaczono E10 i E5, wskazując paliwo, z którego można wykorzystać.

Nie każdy samochód będzie kompatybilny z nowym paliwem, zwłaszcza samochody klasyczne i samochody starsze niż 2002. Dobrą wiadomością jest to, że większość stacji benzynowych jeszcze będzie dostarczać starą benzynę E5. Jest to już droższy wariant, oznaczony symbolem „premium” ’97 Octane.

Przypominamy, że zmiany, które obowiązują od dziś na stacjach w Wielkiej Brytanii, nie dotyczą kierowców posiadających samochody z silnikiem diesla. Kierowcy powinni kontaktować się z producentami samochodów w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących ich konkretnego pojazdu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News