Od 1 lipca za darmo pociągiem i autobusem. Czy kierowcy się skuszą i porzucą samochody?

Kierowcy samochodów, zwłaszcza tych starszych mają coraz częściej do czynienia z nowymi opłatami za sam fakt prowadzenia samochodu. Rządzący w Europie coraz najczęściej w ten sposób usiłują ich zmusić do rezygnacji z własnego środka transportu. Wiadomo, że w dobie podwyżek wszystkiego każdy zaoszczędzony pieniądz jest bardzo ważny w budżecie domowym. Nie wszędzie jednak stosuje się metodę kija, skoro można skorzystać z drugiej opcji- marchewki.

kierowcy w pociagach i autobusach za darmo
Podaj dalej

Wszystkie środki transportu za darmo- kierowcy też mogą jeździć ile chcą

Co, gdyby kierowcy dostali możliwość darmowych przejazdów prawie każdym dostępnym środkiem transportu? Wydają przecież pieniądze na paliwo, które wciąż nie jest tanie w stosunku do zarobków. Taką decyzję podjęło już jedno miasto i wcieli ten pomysł w życie już od 1 lipca, czyli wtedy kiedy wystartują wakacje.

Z tą kuszącą propozycją wyszli urzędnicy z miasta Stavanger (Norwegia), gdzie wszyscy niezależnie od partii, z jakiej pochodzą, zaakceptowali ten pomysł jednogłośnie. W rezultacie darmowe przejazdy obejmą autobusy, pociągi, a nawet promy i łodzie w tym mieście. Kto będzie mógł skorzystać z darmowych podróży po mieście?

kierowcy w komunikacji za darmo
Freepik

Darmowy transport na razie tylko dla mieszkańców

Według informacji portalu MojaNorwegia, na razie z oferty darmowych środków transportu w mieście skorzystają tylko zarejestrowani mieszkańcy gminy Stavanger. Kontrolerzy będą sprawdzali, czy każdy bez biletu może udowodnić ten fakt.

Szczegóły jeszcze są w trakcie ustaleń, które podane zostaną do publicznej wiadomości 19 czerwca. W tym dniu zbierze się Rada Gminy Stavanger, która ostatecznie zdecyduje o uprawnionych do darmowego transportu.

Marzeniem lokalnych władz jest, by 70% mieszkańców gminy Stavanger przesiadło się do komunikacji miejskiej, na rowery lub chodziło pieszo. Cel jest ambitny, ale czy darmowy transport wystarczy, by kierowcy, także ci liczni z Polski porzucili samochody?

Projekt z tanim biletem na koleje w Niemczech okazał się strzałem w dziesiątkę. Tysiące turystów i mieszkańców Niemiec chętnie z niego korzystało. To oznacza, że takie darmowe bilety w Stavanger miałyby większe wzięcie, gdyby oferować je także turystom- zwłaszcza w wakacje. Czytaj także: Ponad 2000 zł na wakacje za darmo, bez zwrotu. Taki dodatek dostaną tysiące Polaków, wystarczy jeden wniosek

Przeczytaj również