Nowy gracz w Formule 1. General Motors chce dostarczać silniki dla konkretnego zespołu - Andretti Cadillac

Jak donoszą media, amerykański koncern samochodowy General Motors chce w przyszłości zaistnieć w Formule 1. Konkretnie dostarczać silniki dla konkretnego zespołu – Andretti Cadillac. Koncern zostanie zarejestrowany jako dostawca, począwszy od 2028 r.

formula 1 cadillac General Motors jpg
Podaj dalej

General Motors jest właścicielem marki Cadillac

Wszystko wskazuje na to, że General Motors, jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie w niedalekiej przyszłości dołączy do świata Formuły 1. Konkretnie będzie dostawcą silników dla zespołu Andretti Cadillac. Wiadomo, że Cadillac, będący częścią GM jest bliski utworzenia z Andretti Global jedenastego zespołu.

Jak czytamy w publikacji Automobilwoche, światowe stowarzyszenie dało już zielone światło dla wniosku Andrettiego o miejsce startowe w Formule 1. Rozwój zespołu wyścigowego Andretti Cadillac już od dawna szedł pełną parą.

Według Motorsport, w tym tygodniu przedstawiciele General Motors i Andretti pojawią się na Grand Prix Las Vegas. W mediach mówi się nawet, że przed długo wyczekiwaną rundą organizowaną przez samą królową motorsportu, GM postanowiło popsuć święto Liberty Media przedstawiając swoje ambitne plany.

Aktualne zespoły z niezadowoleniem patrzą na 11 stajnię. Tłumaczą się obawą o zmniejszone dochody, destabilizacją stawki oraz zbyt dużą ilością samochodów. To pomimo tego, że Amerykanie zadeklarowali chęć pokrycia dodatkowej opłaty za tzw. rozwodnienie puli nagród. Ponadto przyciągnęli giganta ze swojego kraju.

Nie jest jednak tajemnicą, że chodzi także o to, że amerykański producent będzie stanowił dla nich konkurencję.

„Dzięki naszej wszechstronnej wiedzy inżynieryjnej i wyścigowej jesteśmy pewni, że opracujemy udany silnik dla tej serii i sprawimy, że Andretti Cadillac będzie prawdziwym zespołem fabrycznym”wyjaśnił prezes General Motors, Mark Reuss.

Andretti już buduje swój zespół wyścigowy

Prezydent FIA Mohammed bin Sulayem, któremu zależy na poszerzeniu pola startowego, nie ukrywał zadowolenia z wniosku Andrettiego o miejsce startowe.

„Obecność kultowych amerykańskich marek Andretti i GM wzmacnia długoterminowy zrównoważony rozwój sportu” – powiedział były kierowca rajdowy na Instagramie.

Andretti Global ma dołączyć do stawki Formuły 1 już w 2025 roku. Po ogłoszeniu decyzji General Motors wiadomo, że do 2028 zespół będzie musiał podpisać umowę z innym dostawcą silników. To oznacza, że przed tym terminem zespół skorzysta z innej jednostki napędowej. Według Motorsport, najbardziej prawdopodobnym wyborem wydaje się Renault, ale pojawią się także głosy, że to już nieaktualne.

Andretti i GM już rozpoczęli prace nad rozwojem i testami prototypowej technologii.

Jesteśmy zaszczyceni, że nasz nowy zespół F1, Andretti Cadillac, będzie korzystał z jednostki napędowej General Motors. Mając zaawansowane możliwości inżynieryjne i ekspertyzę wyścigową, jesteśmy pewni, że zdołamy zbudować osiągającą sukcesy jednostkę i uczynić z Andretti Cadillac prawdziwy zespół fabryczny. Będziemy jeździć z najlepszymi i na najwyższym poziomie, a także z pasją i uczciwością, które pomogą podnieść poziom sportu dla fanów na całym świecie – powiedział prezes GM, Mark Reuss

Przeczytaj również