Nowa Dacia Duster przyjedzie z mocą 170 KM. Jest jednak coś, co nie ucieszy Polaków

Francuzi już oficjalnie potwierdzili, że Dacia Duster nowej generacji zadebiutuje z mocą 170 KM. Premiera zbliża się wielkimi krokami. Wiadomo, że publiczność po raz pierwszy zobaczy nowego Dustera 29 listopada w Portugalii. Nowością jest nie tylko gama silnikowa, ale rezygnacja z najbardziej popularnego paliwa.

Dacia-Duster-3 2024 2
Podaj dalej

To będzie najmocniejszy Duster na świecie

Trzecia generacja Dacii Duster według informacji Grupy Renault zaprezentowana będzie po raz pierwszy 29 listopada w Portugalii. Nowością są trzy opcje silnikowe popularnego SUV-a, z mocą od 110 do 170 KM. Pod maską Dustera nie będzie już jednak popularnego diesla.

Najmocniejszy na świecie Duster będzie mieć pod maską silnik benzynowy 1,3 TurboFlex. Potem w wersji nieco słabszej do wyboru będzie nowy silnik hybrydowy o poj. 1,2 l i mocy od 120 do 140 KM. Najsłabszą jednostką pod maską Dustera będzie litrowy silnik o mocy 110 KM.

Jest jeszcze jedna ważna wiadomość francuskiego koncernu. Najbardziej wyczekiwana Duster nie będzie nawet Dacią. Na dodatek nie będzie dostępny w Europie.

dacia od renault na ameryke renault kardian

Nowa Dacia zanim przyjedzie do Europy zadebiutuje w drogach Ameryki Południowej

To nie jest dobra wiadomość dla fanów marki Dacia. Na pocieszenie warto wiedzieć, że Europa będzie musiała na takiego Dustera po prostu poczekać. Grupa Renault ogłosiła, że nowy Duster nie będzie nosił logo rumuńskiego producenta.

Ten sprzedawany w Ameryce Południowej będzie oferowany pod szyldem macierzystego Renault. Ma podobne rozmiary i proporcje co Sandero Stepway, więc nie sposób nie porównywać nowego Kardiana, do hitu rumuńskiego producenta. Świetnie to widać na zamieszczonym przez nas wideo.

Sam wiceprezes ds. produktów w Renault, skwitował takie porównanie w następujący sposób: „To prawie to samo, ale to nie to samo . Kardian nie ma tych samych wymiarów i mechaniki, poza tym ma więcej wyposażenia i technologii. Nie sądzę, nie chcę rozmawiać o żadnej innej marce, ale postawiłem sobie za cel stworzenie zupełnie innego produktu”.

Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że oba modele więcej łączy, niż dzieli. Plasują się w tym samym segmencie rynku i mają te same charakterystyczne cechy. Dla wielu kierowców rezygnacja z diesla na rzecz hybrydy jest miłą niespodzianką. W Brazylii ceni się także jednostkę 1.3 Turbo Flex o mocy 170 KM, która generuje 270 Nm. Taką mocą nie pogardziłoby także wielu klientów w Polsce. Taki Duster będzie tym najmocniejszym na świecie. Według informacji taki samochód to w Portugalii wydatek rzędu 103000 BRL (ok.86500 zł).

Dacia zaprezentuje zupełnie tam swój nowy model 29 listopada. Tam odpowiednik ulubionego SUV-a wielu Polaków przetestują po prezentacji przedstawiciele prasy. Co więcej, jak podają francuskie publikacje, światowa premiera zbiegnie się z ogłoszeniem planów ekspansji marki na inne kontynenty.

Nie Dacia po raz pierwszy trafi na drogi Australii i Nowej Zelandii

Nie jest tajemnicą, że nowy Duster zwany Kardianem, oprócz Brazylii pojawi się także w Australii i Nowej Zelandii. To ucieszy tamtejszych klientów, którzy cenią sobie modele, które świetnie się sprawdzą poza drogą asfaltową.

Europejczycy muszą się liczyć ze zmianami. Nowa Dacia Duster trafi do nich dopiero w pierwszym kwartale 2024 r. Brak silnika diesla, dla wielu będzie minusem przy zakupie takiego SUV-a. Mają jednak w perspektywie alternatywę w postaci jednostek dwupaliwowych na benzynę i LPG.

W przyszłym roku nowa Dacia Duster będzie dostępna w Europie z nową hybrydą. Taka jednostka o poj. 1,2 l wygeneruje moc 140 KM w wersji dwupaliwowej. Nowa Dacia Duster ma pojawić się w europejskich salonach w pierwszym kwartale 2024 roku. Polityki cenowej na razie nie ujawniono. Jednak jak na rumuńską markę przystało, oczekuje się, że ceny pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Przeczytaj również