Nissan Leaf trzeciej generacji będzie gustownym crossoverem. Konkurencyjnym dla VW ID.5 i elektrycznego Renault Scenic

Numer jeden marki Nissan jednego z pionierów rynku samochodów elektrycznych, Leaf, stanie się crossoverem w trzeciej generacji. Zadebiutuje na rynku w przyszłym roku. Szefowie Nissana ogłosili, że model przejmie elementy stylistyki koncepcyjnego Chill-Out.

Nissan-Chill-out-TYL
Podaj dalej

Nissan podał szereg szczegółów na temat nowego Leafa

Pierwszy Nissan Leaf trafił na rynek w 2010 roku i był wówczas pierwszym na świecie produkowanym w pełni elektrycznym samochodem. Jego pierwszy akumulator miał zaledwie 24 kWh, a silnik elektryczny generował moc 107 KM.

Teraz japoński producent podał szereg szczegółów, dotyczących modelu Leaf w trzeciej generacji. Wygląda na to, że seryjny model nie będzie kolejnym typowym samochodem elektrycznym producenta. Leaf przejdzie bowiem niezwykłą metamorfozę w stylowego crossovera, do którego budowy Nissan wykorzysta koncepcję Chill-Out.

Taka decyzja producenta podyktowana jest rosnącą popularnością tego typu nadwozia, które jest praktyczne i komfortowe. Co za tym idzie trafi w gusta szerszej gamy klientów. Wiadomo, że Nissan nadal chce być liderem w dziedzinie samochodów elektrycznych.
Za produkcję nowej generacji modelu będzie odpowiedzialna brytyjska fabryka, w której powstaje nowa generacja elektrycznego Qashqaia i Juke’a.

Wśród muz, które posłużyły do budowy nowego Leafa, znalazł się także Nissan Ariya, a do jego budowy wykorzystano platformę CMF-EV. Tę samą, którą wykorzystuje Ariya i Renault Megane E-Tech.

nissan leaf oparty na koncepcji chilli

Nowy Leaf będzie elegancki i otrzyma najnowocześniejsze akumulatory od Envision

Zaprezentowanego w 2021 r. koncepcyjnego Chill-Out charakteryzuje eleganckie nadwozie, podświetlany znaczek i listwa świetlna LED. Jeśli nowy elektryczny Leaf otrzyma taką stylizację choćby w połowie, to bez wątpienia będzie to na plus dla wizerunku czołowego elektryka Nissana. W ten sposób dowiedzie, że zrównoważona mobilność może być zarówno rewolucyjna, jak i estetycznie przyjemna dla oka.

Japoński producenta zaopatrzy nowego Leafa w energię poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych akumulatorów. Wyprodukuje je chiński Envision w swojej nowej siedzibie obok fabryki Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Te zaawansowane akumulatory zapewnią 30% wzrost gęstości energii w stosunku do akumulatorów w obecnym modelu. W rezultacie Leaf nowej generacji otrzyma nowy większy zasięg.

Nissan potwierdził sprzedaż Leafa trzeciej generacji po ogłoszeniu, że w zakładach produkcyjnych w Sunderland w Wielkiej Brytanii zainwestuje aż 3 miliardy funtów w celu wyprodukowania trzech nowych modeli elektrycznych wraz z akumulatorami. Daty premiery nie potwierdzono, ale wiemy, że w 2024 r. kończy żywot obecna generacja Leafa.

Prace nad nowym pojazdem trzeciej generacji mają rozpocząć się pod koniec nadchodzącego roku, ale według informacji udostępnionych Automotive News, nowy Leaf zostanie wprowadzony na rynek w tym czasie. Po nim, w 2025 r. zadebiutuje następca elektrycznego Juke’a, a kolejny Qashqai prawdopodobnie pojawi się około 2027 r.

Przyszły Leaf z punktu widzenia pozycjonowania stanie się bezpośrednim konkurentem dla modelu ID.5 Volkswagena, ale także pierwszego elektrycznego SUV-a Renault – Scenic. Premierę tego modelu zaplanowano na 2024 r. Czytaj także:BYD spełnia marzenia. W listopadzie pobił kolejny rekord sprzedaży i idzie po tytuł zarezerwowany dla Tesli

Przeczytaj również