Nie wszystkim znana technika zmiany biegów zwiększa wydajność paliwową. Warto ją stosować

Efektywna jazda samochodem z wykorzystaniem skrzyni biegów jest ważna dla kierowców. Pozwala zaoszczędzić na wizytach na stacjach paliw. Pomimo tego, że ceny wciąż obejmuje promocja i tarcza antyinflacyjna to nie są one niskie. Obecnie kierowcy muszą zapłacić średnio za litr diesla 7,69 zł, a za benzynę 6,61 zł.

samochód ekologia aktywiści pasażer zabierz pasażera
Podaj dalej

Zmieniaj biegi we właściwy sposób, a zaoszczędzisz na tankowaniu

Złe nawyki w prowadzeniu samochodu, zwłaszcza u młodych niedoświadczonych kierowców wynikają najczęściej z niedostatecznej wiedzy o technice prowadzenia auta. Ta wiedza jest bardzo przydatna, bo wpływa na efektywne wykorzystanie zasobów paliwa w baku.

W czasach, gdy jesteśmy zmuszeni do oszczędzania wszystkiego, eksperci motoryzacyjni przypominają kierowcom, aby podczas podróżowania używali najwyższego możliwego biegu. To nadmierna prędkość jest zwykle najważniejszym czynnikiem powodującym większe zużycie paliwa. Dlatego zachęcamy dziś kierowców, by kierowali się zasadą „lekkiej prawej stopy”. Łagodne przyspieszanie jest bardzo ważne w oszczędnej jeździe samochodem.

cd.tekstu pod grafiką

https://wrc.net.pl/mh-kierowcy-diesli-w-obliczu-powaznych-problemow-beda-jezdzic-jeszcze-drozej-albo-nawet-wcale

Technika zmiany biegów- o czym musisz pamiętać

Przyswojenie wiedzy na temat efektywnego używania przełożeń skrzyni biegów nie jest częścią egzaminu na prawo jazdy. Ważne jest jednak, że umieć z nich korzystać w prawidłowy sposób, gdy samochód porusza się z różną prędkością.

To pozwala najlepiej wykorzystać każdą kroplę paliwa i utrzymać maksymalną wydajność. To ważne jest, abyś zawsze używał właściwego biegu we właściwym czasie. Uważaj, aby nie przeciążyć silnika, ponieważ zużyje to więcej paliwa. To samo dotyczy jazdy z silnikiem na biegu, który jest zbyt niski w stosunku do prędkości i terenu.

Najbardziej ekonomiczny zakres dla samochodów benzynowych wynosi od 1500 do 2500 obr./min. Dlatego dobrze jest zmieć bieg na wyższy, za każdym razem, gdy przekroczysz górną granicę tego zakresu. W przypadku diesli wynosi to odpowiednio od 1300 do 2000 obr./min.

Kiedy brytyjski RAC zakończył swój „Record Road Trip” w Audi A6 ultra, okazało się, że optymalna prędkość samochodu przy zużyciu paliwa wynosi 90 km/h na siódmym biegu ( w płaskim terenie). Dla każdego samochodu będzie ona różna i zależy od wielu czynników. m.in. warunków drogowych, masy samochodu, a nawet pogody.

cd.tekstu pod grafiką

zuzycie paliwa technika zmiany biegów
Pixabay

Jeżdżąc w ten sposób spalasz nawet o 20% więcej paliwa

Agresywna jazda, gwałtowne przyspieszanie i częste nagłe zmiany biegów powodują, że auto zwiększa zapotrzebowanie na paliwo nawet o 20%. To nie oznacza, że trzeba jeździć ślamazarnie.

W technice korzystania ze zmiany biegów chodzi w skrócie o płynność jazdy. Prędkość 90 km na godzinę jest często określana jako prędkość optymalna. Zazwyczaj w mieście samochody poruszają się dużo wolniej. Nagłe ruszanie i hamowanie to recepta na dodatkowe 20% zużycia paliwa.
Samochód warto rozpędzać płynnie, bez zbędnego szarpania. Z dwojga złego lepiej dodać więcej gazu na wyższym biegu, niż kręcić silnik na wyższych obrotach.

https://wrc.net.pl/mh-wegiel-w-cenie-5000-zlotych-za-tone-tyle-moze-kosztowac-resztki-juz-znikaja-ze-skladow

 

Przeczytaj również