Kierowcy diesli w obliczu poważnych problemów. Będą jeździć jeszcze drożej, albo nawet wcale

Kierowcy diesli w obliczu poważnych problemów. Będą jeździć jeszcze drożej, albo nawet wcale

adblue dla diesli zabraknie

Podaj dalej

W Europie nękanej niedoborami paliw pojawia się kolejny problem, który może unieruchomić kierowców diesli. Kłopoty pojawią się również w firmach transportowych, które posiadają w zasobach nowoczesne diesle wymagające środka AdBlue.

Słowacy wstrzymali produkcję, a Niemcy szykują się na przestoje

Europa zaczyna mieć problem z ważnym środkiem do diesli, jakim jest AdBlue. Nie dość, że jest on coraz droższy, to produkcja zostanie mocno ograniczona.

Jak pisze wp.pl, produkcja AdBlue na Slowacji została wstrzymana. W Niemczech planuje się przestoje, jeśli producenci nie dostaną wsparcia od rządu. Taka sytuacja dla branży transportowej to konieczność wstrzymania dostaw. To dlatego, że nowe diesle bez tego środka zwyczajnie nie pojadą.

Płyn ten jest potrzebny do działania układu tzw. selektywnej redukcji katalitycznej (SCR)w samochodach. Oczyszcza on spaliny silników wysokoprężnych ze szkodliwych tlenków azotu. Czy Polacy tez mają powody do obaw?

AdBlue w samochodzie z silnikiem diesla
Allegro

Kierowcy diesli muszą to wziąć pod uwagę

W Polsce produkcją Adblue do diesli zajmuje się Grupa Azoty. Na razie, jak pisze Business Insider, producent utrzymuje skale produkcji wg planów, a nawet ją zwiększa. Czy to oznacza, że właściciele nowych samochodów z silnikami wysokoprężnymi nie muszą się martwić?

Grupa Azoty zastrzega, że sytuacja z cenami i dostępnością zależy także od innych europejskich producentów. Dlatego w najbliższym czasie może ulec zmianie. Martwi się tym branża transportowa, do której docierają już plotki o problemach z dostępnością środka. To może mieć związek z podwyżkami cen AdBlue na stacjach.

„Na niektórych stacjach litr płynu kosztuje już 6,50 zł, na Orlenie — 4,99 zł, choć wiosną ubiegłego roku jego cena wynosiła około 1,50 zł” — pisze wp.pl

Taka sytuacja odciśnie swoje piętno na branży transportowej. Ceny pogorszą sytuację finansową, ale to brak środka może sparaliżować branżę. Skutki takiej sytuacji odczują wszyscy.

PILNE: Nie musisz dzisiaj tankować! Tańsze paliwa kupisz aż do połowy września

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News