Morgan 3 Wheeler P101- pożegnalna edycja limitowana. Nowe przepisy, oznaczają koniec tego silnika w Europie

Morgan 3 Wheeler P101- pożegnalna edycja limitowana. Nowe przepisy, oznaczają koniec tego silnika w Europie

Podaj dalej

Historia jednego z najbardziej oryginalnych samochodów – Morgan 3 Wheeler – zbliża się do końca. Z tej okazji producent przygotował dla klientów krótką serię specjalną, która oznaczona jest symbolem P101.

The Morgan 3 Wheeler P101
fot. Morgan Motor Company

Tylko 33 egzemplarze, ceny netto zaczynają się od 220 tys. zł

Obecna wersja 3 Wheeler jest na rynku od 2011 roku. Do tej pory ten oryginalny trójkołowiec znalazł ponad 2500 klientów na całym świecie. Producent modelu już zapowiedział, że zakończy montaż w 2021 roku.

W rezultacie seria specjalna, będzie doskonałym podsumowaniem historii tego niezwykłego pojazdu. Trójkołowiec powróci na rynek, w zupełnie nowej wersji po krótkiej przerwie. Jednak zanim to nastąpi, warto poznać bliżej edycję P101.

Morgan 3 Wheeler P101
fot. Morgan Motor Company

Ponadczasowy styl

Specjalna seria trójkołowców jest przeznaczona wyłącznie dla kierowcy. Zawiera asymetryczną osłonę przedniego siedzenia pasażera , nowe koła Aero-Disk (pomalowane w kolorze nadwozia) i parę 9-calowych świateł przeciwmgielnych Hella.

Morgan P101 3 wheeler
fot. Morgan Motor Company

Morgan zapewnia, że oprócz funkcji estetycznych, koła i światła poprawiają również aerodynamikę samochodu. Zmniejszają turbulencje wokół podwozia i wahaczy. Ponadto indywidualny styl modelu podkreślają rury wydechowe, pokryte powłoką ceramiczną dla lepszej izolacji termicznej (jedna w kolorze czarnym, druga w kolorze białym).

Morgan 3 Wheeler P101
fot. Morgan Motor Company

Pojawiły się oznaczenia momentu obrotowego na każdej oponie, nakładka na kierownicę oraz unikalne plakietki „P101” na nadwoziu i desce rozdzielczej.

Klienci mogą wybierać pomiędzy dwoma kolorami nadwozia: Deep Black lub Satin White Silver oraz czterema pakietami graficznymi: Belly Tank, Dazzleship, Aviator oraz Race car.

Morgan P101 edition
fot. Morgan Motor Company

To ostatni dzwonek dla silnika 2.0 V2

Podobnie jak „zwykłe” trójkołowce, P101 jest napędzany 2,0-litrowym silnikiem benzynowym V o mocy 83 KM i maksymalnym momencie obrotowym 140 Nm, który jest przenoszony na tylne koło za pośrednictwem 5-biegowej manualnej skrzyni biegów.

W związku z tym, że waży niewiele (nieco ponad 525 kg) samochód może przyspieszyć do „setki” w 6 sekund. Prędkość maksymalna to 185 km/h. Co ciekawe, właśnie ten silnik jest jednym z powodów, dla których zakończyła się produkcja 3 Wheelera – nie ma szans, aby spełniał on coraz ostrzejsze normy emisji spalin.

Wszystkie Morgany są ręcznie składane w fabryce Malvern w Wielkiej Brytanii. Montaż 33 limitowanych egzemplarzy, rozpocznie się za kilka dni i potrwa do 2021 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News