Mercedes uśmiercił swojego elektryka. Szykuje się coś zupełnie innego

Mercedes uśmiercił swojego elektryka. Szykuje się coś zupełnie innego

mercedes kończy produkcje smart_eq_forfour caricos

Podaj dalej

Mercedes zakończył 31 grudnia produkcję swojego elektrycznego crossovera w Novo Mesto w Słowenii. To oznacza, że smart EQ ForFour nie żyje i nie powróci. Marka, będąca 50:50 joint venture pomiędzy Mercedes-Benz i Geely szykuje coś kompletnie innego.

Produkcja Smart EQ ForFour dobiegła końca

Według informacji Electrive, linia dwóch elektrycznych modeli, składająca się ze smart EQ fortwo i smart EQ forfour, jest na etapie wygaszania, produkcja smart EQ forfour całkowicie się zakończyła. Na rynku pozostał jedynie jego kuzyn Renault Twingo ZE .

Jedynym elektrycznym smartem nadal dostępnym na rynku europejskim jest smart EQ fortwo, oferowany w wersjach nadwozia: coupe i cabrio. Mercedes i Geely wspólnie opracują całkowicie nowe samochody elektryczne. Mercedes-Benz zajmie się projektem, a Geely inżynierią i produkcją w Chinach.

Według doniesień, nowe smarty będą większe (bardziej w stylu MINI BMW Group ). Pierwsze nowe crossowery pojawią się w tym roku.

smart_eq_forfour

Mercedes zamknął zamówienia w sierpniu, a na targach dał wgląd w przyszłość

Koncepcję nowego smarta– Concept #1, Mercedes pokazał na IAA 2021 w Niemczech. Ostatnio pojawiły się patenty projektowe związane z wersją produkcyjną.

Nowy samochód oparto na platformie Geely’s Sustainable Experience Architecture (SEA). Tę samą wykorzystuje zupełnie nowa marka premium- Zeekr ( produkcja ruszyła w październiku).

Geely podpisał umowę partnerską z Mercedesem. W jej ramach niemiecki producent markę, a Chińczycy oferują platformę, technologię, akumulatory, elektryfikację i całą strukturę produkcyjną. Ta jedyna strategia, która ma na celu uratować Smarta, daje tym samym początek zupełnie nowemu pojazdowi.

Mercedes i Geely wyprodukuja nowego smarta

Elektryczny model, który zastąpi EQ Forfour, ma być znacznie dłuższy, szerszy i atrakcyjniejszy. Te argumenty mają uatrakcyjnić nowy samochód elektryczny na tyle, by zyskał klienta,

Pomimo tego, że pierwsze formy Smart SUV pokazano na targach w Niemczech, to model seryjny pojawi się na rynku  dopiero w 2023 roku. Podczas gdy nowa wersja przedprodukcyjna oferuje 130 km w WLTP, to 4-miejscowy smart z maleńką baterią 17,6 kWh, po cichu opuszcza scenę.

2020_smart_eq_forfour caricos
foto: www.caricos.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News