Kupili Mercedesa EQC ze względu na renomę i niezawodność. Teraz 68 właścicieli zmaga się z usterką silnika

Kupili Mercedesa EQC ze względu na renomę i niezawodność. Teraz 68 właścicieli zmaga się z usterką silnika

Mercedes EQC

Podaj dalej

Mercedes EQC to pierwszy elektryk w gamie modeli niemieckiego producenta. Jedyne, za co był krytykowany to platforma, na jakiej powstał, zaczerpnięta od samochodów spalinowych. Jak się okazuje to nie jedyna wada tego modelu.

Zgłoszenie o usterce po raz pierwszy pojawiło się rok temu

Zgłoszenia o tym, że z Mercedesem EQC coś może być nie tak, pojawiły się już w połowie zeszłego roku. Jak informuje Autoevolution, pierwszą oznaką były ostrzeżenia o wycieku płynu chłodzącego.

Kupione w salonach samochody były doładowywane prądem, zupełnie jakby nic się nie stało. W końcu silniki nasączone płynem chłodzącym przestały działać. Za każdym razem trzeba było je wymieniać, dotyczyło to również niektórych akumulatorów.

Dla właścicieli tego modelu zamieszkujących w Chinach to spory problem, bo jak wiadomo zarówno model, jak i jego silniki trzeba sprowadzać z Niemiec. Tu powstał problem, bo z uwagi na to, że jest to nowy model, producent nie miał ich na stanie. Cały proces naprawy trwał powyżej 35 dni, co zgodnie z chińskim prawem jest niedopuszczalne.

Mercedes EQC ładowanie
fot. Mercedes

68 egzemplarzy Mercedesa z usterką ma jeszcze gwarancję

Właściciele 68 samochodów wymienionych w ich wspólnym oświadczeniu, mają na nie gwarancję. Najstarszy w tym gronie pochodzi z 2020 roku. Co gorsza, wymiana silnika nie rozwiązała ich problemów.

Jeden z nich jest właśnie w takiej sytuacji. Zdecydował się na kupno modelu EQC od Mercedesa, chociaż był droższy od NIO i Tesli. Zrobił to ze względu na renomę i niezawodność, jaką oferuje niemiecka marka.

Właściciel był bardzo rozczarowany informacją o konieczności uzupełnienia płynu chłodzącego w lipcu 2021 roku. Jego samochód przejechał wtedy zaledwie 9800 km. Najgorsze, że tydzień po tym, jak uzupełnił ilość płynu chłodzącego u dealera, na ekranie samochodu pojawił się komunikat o błędzie i już nie ruszył.

Samochód udało mu się naprawić w połowie października ubiegłego roku, ale miesiąc później podczas ładowania auta znów zobaczył komunikat o niskim poziomie płynu chłodzącego.

Mercedes EQC silnik
Pinterest

Mercedes wymienił już 2 części w ciągu 4 miesięcy

Właściciel elektrycznego EQC udał się samochodem bezpośrednio do dealera. Otrzymał tam od niego informację, że silnik wymaga ponownej wymiany. To oznacza, że w nowym samochodzie wymieniono już dwóch napraw, po upływie czterech miesięcy i nie wiadomo czy to koniec problemów.

Niektórzy poszkodowani klienci Mercedesa już trzykrotnie wymieniali silnik. Wielu z nich ma obawy, że silnik ulegnie awarii, gdy samochód będzie w ruchu.

Zintegrowana grupa właścicieli EQC liczy obecnie ponad 300 członków, z których 150 miało problemy z silnikami elektrycznymi. Jeden z nich miał problemy z samochodem i wymieniał silnik po upływie 7 miesięcy od kupna. Doświadczył również problemu związanego z otwieraniem pokrywy bagażnika bez ostrzeżenia podczas jazdy.

We wspólnym oświadczeniu poszkodowanych 68 klientów Mercedesa nie brakuje gorzkich słów. Twierdzą, że niemiecki producent samochodów „celowo ukrył prawdę i zaprzeczył istnieniu wad konstrukcyjnych”.

Tym samym wzywają producenta do „ujawnienia istotnych informacji i rozwiązań dotyczących wad konstrukcyjnych silników Mercedes-Benz EQC” oraz „wcześniejszego rozpoczęcia procedury wycofywania wad jakościowych produktów motoryzacyjnych w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa”.

Chiński Caijing Magazine skontaktował się z Mercedesem i otrzymał informację zwrotną, że samochody zostały naprawione i zwrócone ich właścicielom. Nie wspomniał, jak długo to trwało ani ile razy wykonywano tę samą naprawę.

Jeśli chodzi o pismo wysłane i podpisane przez 68 poszkodowanych właścicieli, to producent nie odpowiedział na żadną z ich próśb. Napisał jedynie , że kontaktuje się z każdym z nich, by „aktywnie zrozumieć ich obawy i odpowiedzieć na nie w ukierunkowany sposób”. Nie tego oczekiwali.

Mercedes EQC
fot. Mercedes

Są dwie hipotezy związane z powtarzającą się awarią silników Mercedesa EQC

W związku z tym, że problem się powtarza, są dwie główne hipotezy dotyczące źródła tych problemów. Albo mamy do czynienia z wadą projektową, albo poważne problemy związane z jakością wykonania w przypadku chińskich egzemplarzy.

Jeśli pierwsza z nich byłaby prawdziwa, to takie same problemy mieliby właściciele Mercedesa EQC w Europie i pozostałych rynkach. Póki co nie słychać by ktoś je zgłaszał.

Czy Mercedes znajdzie źródło problemu, czy wycofa samochody do salonów? Zapewne wkrótce się dowiemy.

Tesla kontra czołówka niemieckich producentów. Trzech się ściga, a jeden odpoczywa [WIDEO]

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News