Kryzys zmienił nawyki kierowców. Niektórzy nawet sprzedali samochody i nie kupili żadnego

Kryzys zmienił nawyki kierowców. Niektórzy nawet sprzedali samochody i nie kupili żadnego

nowe nawyki kierowcow oszczedzanie kryzys freepik

Podaj dalej

Znaczne podwyżki paliwa i kryzys, spowodowany wysoką inflacją znacznie zmieniły życie kierowców. Rosnące koszty utrzymania zmuszają ich do coraz większych wyrzeczeń. Jak wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Kwik Fit, kierowcy, których najbardziej dotknęły skutki kryzysu, zmienili przyzwyczajenia, by oszczędzić na eksploatacji.

Ponad dwie trzecie kierowców korzysta z samochodu zupełnie inaczej

Badanie ponad 2000 ankietowanych brytyjskich kierowców wykazało, że kryzys paliwowy i inflacja spowodowały znaczne zmiany w użytkowaniu samochodów. Bardzo drogie paliwa, koszty energii i utrzymania sprawiły, że kierowcy jeździli znacznie mniej. Ankieta pokazuje, że wielu z nich zdecydowało się nawet na zakup tańszego w eksploatacji samochodu.

Spośród wszystkich ankietowanych aż 69% stwierdziło, że zmieniło swoje nawyki za kierownicą od początku 2022 roku. Badanie przeprowadzone przez Kwik Fit wskazuje, że 35% kierowców zmniejszyło liczbę przejazdów samochodem, z tego 40 % to właściciele samochodów z silnikiem diesla i benzynowym, a 22% to posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych. Te dane dotyczą jedynie okresu od początku 2022 r.

Wśród ankietowanych właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych 17% kupiło je, pozbywając się w tym roku samochodów spalinowych. Rezygnacja miała podłoże praktyczne- obniżenie kosztów życia. Szokujące, że od początku roku aż 4% ankietowanych kierowców sprzedało swój samochód i nie wymieniło go na żaden inny.

kryzys a zycie kierowców freepik jpg
www.freepik.com

Kierowcy oszczędzają paliwo i zmienili styl jazdy

W przeprowadzonej ankiecie uwzględniono również pytanie o styl jazdy samochodem. Wśród ogółu ankietowanych kierowców 21% odpowiedziało, że teraz starają się jeździć płynniej i mniej agresywnie niż wcześniej. Wolniej na wszystkich trasach jeździ 14%, bo chcą mieć paliwo na dłużej.

Badanie Kwik Fit wykazało również, że niektórzy kierowcy bardziej pilnują czynności serwisowych, niż miało to miejsce w przeszłości. Wiadomo, że serwisowany samochód to mniejsze wydatki w przypadku awarii. Jeden na 10 kierowców powiedział, że teraz regularnie sprawdza ciśnienie w oponach swojego samochodu, a 11% odciążyło swoje samochody, opróżniając bagażniki z cięższych przedmiotów.

ciśnienie w oponach
Fot. pixabay.com

Kryzys paliwowy wpływa na życie wszystkich

Ceny paliwa nie są jedynie problemem kierowców. Rosnące koszty są widoczne w cenach towarów w sklepach, czy wszelkiego rodzaju usług. Dlatego coraz mniej osób podróżuje, a jeśli musi, ogranicza je do niezbędnego minimum.

Tak jest w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i innych krajach. Wiele osób wybiera często inny, tańszy środek lokomocji, a samochód zostawia w garażu. Ci, którzy muszą codziennie korzystać z samochodu, biorą sobie do serca przydatne porady i oszczędzają paliwo.

Nawet pozornie małe środki mogą mieć duży wpływ na jego zużycie. Prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko oszczędności przy tankowanie, ale sposób na to, by przedłużyć ich żywotność.

Niskie ciśnienie w oponach? Zdziwisz się ile dopłacasz na paliwo

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News