Kierowco idą burze z gradem! Czy wiesz jak zabezpieczyć samochód ?

Kierowco idą burze z gradem! Czy wiesz jak zabezpieczyć samochód ?

burza (2)

Podaj dalej

Po niezwykle upalnych dniach do głosu dochodzą gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Kiedy synoptycy zapowiadają opady grady, kierowcy zaczynają się martwić o swój samochód. Oto najprostsze sposoby na to jak go zabezpieczyć.

Podczas gwałtownej burzy, grad może przybrać spore rozmiary, w związku z tym uderzenie spadającą lodową bryłą, może znacząco uszkodzić samochód. Zdarzało się, że grad przybierał rozmiary bardzo duże rozmiary, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia kierowców. Co robić w takich sytuacjach?

Po pierwsze poszukaj schronienia

Kiedy synoptycy zapowiadają opady gradu, a mamy jeszcze czas na poszukanie schronienia, najlepiej schować samochód pod zadaszeniem. Nie każdy kierowca ma garaż, wiec pozostaje mu skorzystanie z zadaszonych parkingów galerii handlowych, dworców, czy stacji paliw.

Dla pewności warto zostawić samochód na wyższych poziomach, wykluczając ewentualne podtopienia. Co zrobić gdy samochód parkuje pod chmurką?

Przyda się kołdra lub gumowe dywaniki

W momencie gdy nie masz czasu na szukanie zadaszenia, warto pomyśleć o najprostszym rozwiązaniu, czyli przykryciu czymś dachu, szyb i maski. Zwykle przyda się tutaj gruby koc, czy domowa kołdra. Przytrzaśnięte maską lub drzwiami, powinny spełnić swoją rolę. Wizualnie być może to niezbyt eleganckie rozwiązanie, ale pozwala zaoszczędzić na kosztownej naprawie karoserii i szyb. Co zrobić gdy nie masz pod ręką, żadnej z tych rzeczy?

Jak się okazuje, gumowe dywaniki, które zazwyczaj służą we wnętrzu samochodu, mogą uratować beznadziejną sytuację. Przede wszystkim należy zadbać o dach, ponieważ jest to element, który najtrudniej będzie naprawić.

Co zrobić gdy grad rozbije szyby i woda zaleje samochód ?

Podczas gradobicia, uszkodzeniu mogą ulec szyby. W związku z tym trzeba je szybko zabezpieczyć, by uchronić wnętrze przez zalaniem.
Rzęsisty deszcz, trwa zwykle dużo dłużej niż niebezpieczne opady gradu. Niezabezpieczone po gradobiciu dziury w szybach, podnoszą ryzyko kosztownych zniszczeń. Jak wiadomo, nowoczesne samochody są wyposażone w ogromną ilość elektroniki, co w perspektywie zalania wodą, generuje poważne straty.

Kierowcy mogą zaopatrzyć samochód w specjalny pokrowiec, który można nabyć za kilkaset złotych. Taki pokrowiec nie tylko zabezpieczy samochód  przed gradem, ale przyda się także na co dzień. Świetnie się sprawdzi w walce z  kurzem czy niszczącym lakier promieniowaniem  słonecznym.

To o czym muszą pamiętać kierowcy, to fakt, że najważniejsze jest aby nie narażać własnego zdrowia lub życia dla ratowania samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News