Katalizatory już nie dla złodziei. Właśnie opracowano skuteczną i tanią metodę odstraszającą amatorów cudzego mienia

Katalizatory już nie dla złodziei. Właśnie opracowano skuteczną i tanią metodę odstraszającą amatorów cudzego mienia

rury-ukladu-wydechowego-samochodu-katalizator freepik

Podaj dalej

Katalizatory, zwłaszcza te starsze często padają łupem złodziei, ze względu ma to, że zawierają niewielkie ilości metali szlachetnych, które można sprzedać i zarobić. Amatorów cudzego mienia ostatnio przybywa, dlatego postanowiono wdrożyć takie środki zaradcze, które uniemożliwią spieniężenie katalizatorów.

Policja radzi kierowcom jak skutecznie zabezpieczyć katalizator w samochodzie

W odpowiedzi na rosnące kradzieże ważnej części samochodu policja brytyjska doradziła kierowcom, jak mogą zabezpieczyć katalizator. Wprowadzenie „inteligentnego” środka odstraszającego nie wymaga dużych kosztów, w przeciwieństwie do zakupu nowego katalizatora, który do najtańszych nie należy.

W Wielkiej Brytanii koszt wymiany katalizatora to nawet 1 300 GBP, z czego ponad 900 GBP to części. Dlatego nagły wzrost kradzieży wymusił konieczność wprowadzenia specjalnego krajowego programu, z którego chętnie skorzystaliby polscy kierowcy, gdyby taki mieli.

Dzięki niemu Brytyjczycy będą mogli oznaczyć swoje katalizatory w unikalny, niewidoczny i nieusuwalny sposób, który jak się okazuje, skutecznie odstrasza złodziei i pomaga policji w identyfikacji skradzionego mienia.

katalizator
Adobe iStock

Wspierana przez Toyotę inicjatywa redukuje kradzieże katalizatorów o 57%

Według informacji Express.uk wprowadzenie programu jest następstwem inicjatywy prowadzonej przez National Infrastructure Crime Reduction Partnership, którą wspiera Toyota i SmartWater
Metoda znakowaniu i rejestracji katalizatorów swoich przez stacje obsługi pojazdów i uprawnione firmy pozwala na dodatkowy dochód i spokojny sen właścicieli samochodów. Proces ten może przeprowadza się podczas przeglądu samochodu albo w ramach dodatkowej wizyty w MOT.

Samochód ustawia się na rampie, a na katalizator nakłada się specjalny produkt wysokotemperaturowy SmartWater. Unikalny numer referencyjny formuły trafia do bazy danych wraz z numerem rejestracyjnym samochodu. Dzięki temu oznakowane katalizatory, po odzyskaniu podlegają identyfikacji i trafią do samochodów, z których je skradziono.
Każdy samochód z oznakowanym katalizatorem dostaje dodatkowo specjalną odstraszającą złodziei etykietę.

rury-ukladu-wydechowego-samochodu-katalizator freepik
Freepik.com

Oznaczenie SmartWaterHT ratuje katalizatory, bo jest prawie niemożliwe do usunięcia

Ta metoda znakowania jest na tyle skuteczna, że uniemożliwia złodziejom jej usunięcie. To dlatego, że technologia jest niewidoczna gołym okiem i oznaczenie świeci na żółto tylko w świetle UV.
Każda próba pozbycia się dowodów przestępstwa powoduje, że odzież, narzędzia i miejsce dokonania tej próby stanowią jeden wielki dowód obciążający. Oznaczenie w związku z tym powoduje, że jest świetnym środkiem odstraszającym przestępców i nieuczciwych sprzedawców złomu.

Katalizatory trafiły do wszystkich samochodów z silnikiem benzynowym wyprodukowanych po 1993 roku. Zastosowanie tej chodliwej wśród złodziei części ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń z rur wydechowych.

Wydech bez katalizatora staje się głośny więc nie trudno wykryć, że samochód go nie ma. Ponowne zainstalowanie katalizatora odciętego od wydechu to w Wielkiej Brytanii wydatek sięgający nawet 3000 funtów ( ponad 16 tys. zł).

Polscy kierowcy pomimo dwukrotnego wzrostu kradzieży katalizatorów mogą liczyć jedynie na ubezpieczenie i fabryczne oznaczenie części przez producentów, które jak wiadomo, można bez problemu usunąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News