Jaki kanister do paliwa wybrać, jedno czy dwukomorowy? Ta wiedza ci się przyda i pozwoli zaoszczędzić 5 000 zł

Jaki kanister do paliwa wybrać, jedno czy dwukomorowy? Ta wiedza ci się przyda i pozwoli zaoszczędzić 5 000 zł

kanister na paliwa jaki wybrać jpg

Podaj dalej

Planujesz kupić więcej paliwa na zapas? Dobry kanister to podstawa. Sposób przechowywania zapasów jest określony przepisami i wiele zależy od tego, do czego planujesz je wykorzystać. Jaki kanister wybrać i gdzie najlepiej przechować paliwo? Podpowiadamy.

Dlaczego warto rozważyć zakup kanistra na paliwo?

Niezależnie od tego, czy magazynujesz paliwo do kosiarki, czy chcesz je przechować na wypadek, gdyby ci go zabrakło w baku z pomocą przychodzi kanister. Wybór jest duży, są jedno lub dwu komorowe, plastikowe i metalowe, a każdy w różnych rozmiarach.
W sytuacjach, gdy zabieramy ze sobą paliwo na zapas, by je wykorzystać w sytuacji awaryjnej najlepiej, wybrać jeden z tych o niewielkich gabarytach, który bez problemu umożliwi nam dotarcie do stacji paliw.

Biorąc pod uwagę wysokie ceny paliw na stacjach, warto rozważyć zakup większego kanistra na paliwo, który umożliwi nam przechowywanie większej ilości zapasowej benzyny lub oleju napędowego.

Kanistry na paliwa często służą do przewiezienia paliwa wykorzystywanego do zasilania sprzętów ogrodowych tj. kosiarki. Dlatego warto zainwestować w odpowiedni rodzaj, bo to najwygodniejszy, o ile nie jedyny sposób na awaryjne wykorzystanie jego zasobów.

czerwony-plastikowy-kanister-na-paliwo-plynne-jpg

Sposób przechowywania paliwa – co o tym mówią przepisy

Składowanie i przechowywania paliwa określają przepisy. Ich przestrzeganie to konieczność z uwagi na fakt, że paliwa są środkiem łatwopalnym, a ich składowanie jest niebezpieczne.
Przepisy ograniczają ilość paliwa, jakie możemy przechowywać i regulują kwestię tego, gdzie możemy postawić kanister z zapasem paliwa.
Prawo surowo zabrania przechowywania paliwa w mieszkaniach i w piwnicach budynków mieszkalnych. Kwestię tego, czy można to zrobić w podziemnych garażach może określić zarządca budynku, lub wspólnota mieszkaniowa.

Paliwo w kanistrach można przechować:
– w garażu wolnostojącym o powierzchni do 100 m²- do 200 l, pod warunkiem, że jest wykonany z materiałów niepalnych,
– w garażu innym niż wolnostojący o powierzchni do 100 m²- do 60l paliwa, pod warunkiem, że jest wykonany z materiałów niepalnych.

Za niezgodne z prawem przechowywanie paliwa, grozi kara grzywny, która może wynieść nawet 5000 złotych. W skrajnych przypadkach sprawa musi się liczyć z tym, że trafi do aresztu.
Dlatego podkreślamy- w piwnicy czy pomieszczeniu mieszkalnym nie można przechowywać paliwa w kanistrach!

kanister na paliwa jaki wybrać jpg
www.freepik.com

Kanister- wybierz odpowiedni do swoich potrzeb

Oferta kanistrów dostępnych na rynku jest ogromna. Różnią się od siebie wielkością, materiałem, z jakiego je wykonano, a nawet można kupić takie, które posiadają dwie komory.
Jaki wybrać? Plastikowy, czy metalowy? To zależy od tego, do czego ma ci służyć. Do długotrwałego przechowywanie paliwa, na przykład jako rodzaj zabezpieczenia bardziej odpowiedni jest metalowy kanister. To dlatego, że jest odporniejszy na zewnętrzne warunki atmosferyczne tj. zmiany temperatury.

Na codzienne potrzeby, wożony w bagażniku na wypadek pojawienia się awarii, najlepiej postawić na kanister plastikowy. To dlatego, że jest lżejszy i zajmuje niewiele miejsca.
Kierowcy często boją się zakupić wersji plastikowej awaryjnego zbiornika na paliwo z obawy możliwość wybuchu pożaru, w następstwie pojawienia się ładunku elektrostatycznego. Producenci do produkcji swoich kanistrów muszą wykorzystywać materiały odporne na to zjawisko. Ten fakt potwierdza , odpowiedni atest. Dlatego bardzo ważne jest, by wybrać kanister wysokiej jakości.

Wybór pojemności jest kwestią indywidualną, zależną od potrzeb. Na rynku można kupić kanistry o pojemnościach: 2-, 3-, 5-, 10-, 20-, 30- i 50-litrowych. Najchętniej kupowane są zbiorniki o pojemności 20 litrów, pozwalające zatankować niemal pół baku samochodu osobowego.

kanister na dwa rodzaje paliwa
www.allegro.pl

A może dzielony kanister na dwa rodzaje paliwa?

Wśród awaryjnych zbiorników na paliwo, nie brakuje tych mniej typowych. Na allegro znajdziesz spory wybór, wśród których chętnie kupowanym jest kanister składany. Nie służy on jednak do przechowywania paliwa, ale wody. Jeśli lubisz podróże kamperem, bardzo ci się przyda.

Kanister dwukomorowy, to dobry wybór, jeśli chcesz przechować dwa różne rodzaje paliwa. W związku z tym, że posiadają dwie osobne komory, można do nich zatankować zarówno benzynę, jak i diesla. To świetne rozwiązanie dla posiadaczy samochodu i ogrodu, które pozwala na przechowanie dwóch rodzajów paliwa w jednym bezpiecznym zbiorniku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News