Instalacja LPG – nie jest dla każdego! Oto kiedy nie warto w nią inwestować

Montaż instalacji gazowej, to dla wielu Polaków często jedyny sposób by mieć spore oszczędności w wydatkach na paliwo. Obecnie gaz LPG, którego cena waha się w granicach 2,32 zł,  jest ponad dwa razy tańszy niż benzyna 98. To o czym warto pamiętać to fakt, że średnie spalanie gazu jest o około 20-30% wyższe niż benzyny. Czy wobec tego taka inwestycja w instalację LPG jest zawsze opłacalna? Jeśli tak, to kto na tym skorzysta?

LPG auto gas
Podaj dalej

Instalacja LPG – nie jest dla każdego

Montaż instalacji gazowej nie będzie opłacalną inwestycją dla kierowców, którzy pokonują autem rocznie mniej niż 10 tys. kilometrów i poruszają się na krótkich odcinkach. Dlaczego?

Powodem jest przede wszystkim mechanizm działania instalacji LPG. Zimny silnik używa do rozruchu benzyny i dopiero po osiągnięciu właściwej temperatury przełącza się na gaz. Z perspektywy użytkownika oznacza to, że przy pokonywaniu krótkich dystansów przy niskich temperaturach zużycie benzyny rośnie, a spalanie gazu jest niewielkie.

Istockphoto

Chcesz zamontować instalacje LPG? To musisz mieć na uwadze

Instalacja gazowa nie sprawdzi się wśród miłośników dynamicznej jazdy. Układy w samochodach starszej generacji, wykazywały znaczny spadek mocy auta. Obecnie instalacje LPG (w szczególności z bezpośrednim wtryskiem gazu w formie ciekłej) nie wiążą się ze spadkami mocy, ale są droższe od popularnych, tradycyjnych instalacji.

Jeżeli twój samochód ma mały silnik, instalacja LPG dają małe korzyści. Mowa tu o ekonomicznych samochodach, które spalają 5 – 8 litrów benzyny na 100 km. Nieco więcej gazu i tylko odrobina benzyny, przyniesie zaledwie kilka złotych oszczędności, na każdych przejechanych 100 km.
Resumując, jeśli auto służy tylko do krótkich przejażdżek po mieście, na zakupy lub do pracy, to oszczędności będą niewielkie, a zwrot pieniędzy zainwestowanych w sam montaż nastąpi dopiero po kilku latach.

Montaż instalacji gazowej zmniejszy pojemność  twojego bagażnika. Do co zasady układ jest zwykle montowany w miejscu koła zapasowego. Z racji własnego komfortu i bezpieczeństwa jazdy warto jednak wozić w aucie koło zapasowe. Jeżeli nie instalacja, to koło zapasowe zajmą znaczną część powierzchni bagażnika.

Wisienką na torcie jest fakt, że zwyczajnie nie wszystkie auta posiadają silniki, które dobrze współpracują z instalacją LPG . Tutaj najwięcej problemów sprawiają elementy takie jak zawory i gniazda zaworowe, które mogą szybciej się zużywać w układach gazowych. Ponadto w niektórych modelach samochodów problemem może być oporność mieszanki powietrzno-gazowej (wyższa niż powietrzno-benzynowej), która wymaga wyższego napięcia na elektrodach świecy. Finalnie może to spowodować szybsze ich zużycie.

Samochód z instalacją gazową generuje wyższe koszty serwisowania. Zaczynając na droższych obowiązkowych przeglądach okresowych, a skończywszy na konieczności częstszego serwisowania silnika i układu paliwowego. Ponadto trzeba liczyć się z tym , że niektóre elementy będą szybciej się zużywać, właśnie z powodu wprowadzenia instalacji gazowej.

Opel PL

Kiedy jednak warto inwestować w LPG?

Na pewno instalacja LPG jest świetną alternatywą przy autach, które zużywają dużo paliwa. Idąc tym tokiem myślenia, im większy silnik- tym większa oszczędność.
Każde przejechane 100 km generuje kilkadziesiąt złotych oszczędności. W skali miesiąca uzbiera się z tego spora kwota, która w skali roku lub kilku lat może przynieść zwrot inwestycji w montaż instalacji gazowej.

Każde przejechane 100 km generuje kilkadziesiąt złotych oszczędności. W skali miesiąca uzbiera się z tego spora kwota, która w skali roku lub kilku lat może przynieść zwrot inwestycji w montaż instalacji gazowej.
Bardzo duże przebiegi roczne auta też są wystarczającą rekomendacją do montażu instalacji LPG. Jeśli samochód pokonuje często duże dystanse i roczny bilans przekracza 15 tys. km, to warto to rozwiązanie rozważyć, bez względu na to jak duży jest silnik w samochodzie.
Taki wybór pozwala osiągnąć duże oszczędności, a zwrot inwestycji może nastąpić nawet po kilkunastu miesiącach.

Istnieją przesłanki, które wskazują, że montaż instalacji LPG, nie zawsze się opłaca. Jak wiadomo technologia w tej dziedzinie nieustannie idzie do przodu.
Układy nowej generacji, z bezpośrednim wtryskiem gazu eliminują niektóre z dotychczasowych „bolączek” instalacji LPG, np. nie zużywają już benzyny. W omówionych uzasadnionych przypadkach montaż instalacji gazowej jest bardzo opłacalny i pozwala na znaczne oszczędności.

 

 

Przeczytaj również