Ile lat można jeździć na tych samych oponach? Kierowcy tego nie wiedzą

Ile lat można jeździć na tych samych oponach? Kierowcy tego nie wiedzą

kiedy wymiana opony

Podaj dalej

Na oponach opiera się wiele podstawowych i najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Bez nich nie działa bowiem system trakcji ani napęd na cztery koła. Kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak długo może jeździć na oponach i kiedy je wymieniać. Wbrew pozorom na żywotność opon ma wpływ wiele czynników. Nie chodzi jedynie o wiek, chociaż jest on na pewno numerem jeden wśród nich.

Ile lat można jeździć na oponach?

Jak powszechnie wiadomo, producenci przyjmują, że na nowych oponach można jeździć przez okres 5 lat. Potem guma, z której są zbudowane wykazuje oznaki procesu starzenia. Drugim ważnym wskaźnikiem jest data ich produkcji, która nie powinna przekroczyć 10 lat. Jak sprawdzić datę produkcji? Znajdziesz ją w kodzie DOT, który znajduje się na ścianie bocznej opony. Zawierający cztery cyfry kod oznacza datę produkcji. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku, a kolejne dwie rok produkcji.

Jeśli przełożyć przydatność opony do użycia na ilość pokonanych kilometrów, powinny wystarczyć na pokonanie dystansu od 50 do 80 tys. kilometrów. Bardzo ważny jest ich stan tj. zużycie, ewentualne ubytki, wybrzuszenia czy przerwania.

Na jak długo starczają opony
fot.Freepic Senivpetro

Jak przedłużyć żywotność opony? Styl jazdy ma duże znaczenie

Styl jazdy to kolejny czynnik, który ma ogromny wpływ na żywotność opon. Bieżnik ogumienia nie lubi np. gwałtownego przyspieszania i hamowania. Płynna jazda to przepis na mniejsze zużycie ogumienia.

Niestety wpadanie w dziury na drodze, zbyt szybkie pokonywanie progów zwalniających czy zahaczanie o krawężniki, często prowadzi do poważnych uszkodzeń.

kiedy wymiana opony
Freepic

Zadbaj o wysokość bieżnika, ciśnienie w oponach i odpowiednie przechowywanie

Zdarta opona ogranicza trakcję i wpływa na długość drogi hamowania. Bieżnik płytszy niż 3 mm to nie odprowadza odpowiednio nadmiaru wody spod kół, co prowadzi do utraty przyczepności.
Niskie i zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponach skutkuje uszkodzeniem opon i przedwczesnym ich zużyciem.

Jeżeli chcesz dłużej korzystać z zakupionych opon należy zwrócić uwagę na zmieniające się pory roku. Korzystanie z zimówek w wyższych temperaturach znacznie przyspieszy zużycie bieżnika.

Do pełni szczęścia warto również zadbać o odpowiednie przechowywanie sezonowych opon. Najlepiej sprawdzi się w tym celu ciemne, suche i chłodne pomieszczenie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News