Europejski kraj wprowadza nowe przepisy. Obejmą testy kierowców e-hulajnóg i rowerzystów

Nie jest tajemnicą, że przez ostatnie lata na drogach pojawiło się wiele nowych środków transportu. Co za tym idzie, pojawiły się nowe zagrożenia ze strony ich kierowców. Wiele krajów Europy wprowadziło już przepisy dla kierujących hulajnogami, aby uporządkować ruch i zapewnić pieszym bezpieczeństwo. Dziś dodatkowo bierze się pod uwagę problem trzeźwości i testów na obecność narkotyków dla rowerzystów i kierowców hulajnóg.

hulajnogi elektryczne znikają z ulic Gelsenkirchen
Podaj dalej

Policja zatrzyma i zbada nie tylko alkomatem

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MAI) w Rumunii planuje znowelizować przepisy ustawy 195/2002 i dodać do nowe sankcje. Obejmą osoby poruszające się na hulajnodze i rowerach. Kierowcy wymienionych środków transportu będą poddawani testom na obecność narkotyków i alkoholu. W praktyce oznacza to, że policja uzyska prawo do zatrzymania takich osób i zbadania alkomatem, bądź podda ich testom na obecność narkotyków. Co, jeśli ktoś odmówi poddania się takim testom?

W związku z tym, że władze proponują wprowadzenie obowiązkowych testów na obecność narkotyków dla rowerzystów i kierowców hulajnóg, to takie osoby zostaną ukarane.

MAI proponuje zmianę ustawy 195/2002 Kodeks Drogowy w celu dodania nowych sankcji dla rowerzystów i osób poruszających się na hulajnodze, a osoby, które odmówią, popełnią wykroczenie. To zagrożone jest karą grzywny przewidzianą w III grupie sankcji. Sankcje te zostaną wprowadzone poprzez paragraf uwzględniający „odmowę kierowcy roweru lub hulajnogi elektrycznej poddania się badaniu na obecność alkoholu, lub substancji psychoaktywnych”.

kierowcy rowerów i hulajnóg w Rumunii z nowymi przepisami
kierowcy rowerów i hulajnóg w Rumunii z nowymi przepisami

Stawka kar dla kierowców wyniesie od 850 do 1200 złotych

W przypadku odmowy rowerzyści i kierowcy hulajnóg muszą się liczyć z grzywną nawet w wysokości ponad 1000 lei. Są to grzywny klasy III z sześcioma do ośmiu punktów karnych. Kwoty grzywny wahają się od 990 do 1 320 lei. MAI uwzględni je w paragrafie dotyczącym „odmowy poddania się badaniu na obecność alkoholu lub substancji psychoaktywnych przez kierującego rowerem lub skuterem elektrycznym”.

Obecnie Kodeks Drogowy w Rumunii przewiduje kary dla rowerzystów lub kierowców hulajnóg elektrycznych. To jednak  jeśli prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu lub innych substancji. Nowe przepisy nałożą na nich obowiązek przestrzegania przepisów antynarkotykowych i antyalkoholowych.

Celem nowelizacji obowiązujących przepisów jest zachęcanie do odpowiedzialności. Taka zmiana prawa to także forma zapobiegania potencjalnym zagrożeniom związanym ze spożywaniem alkoholu lub substancji psychoaktywnych podczas prowadzenia pojazdu.

Przepisy dotyczące rowerzystów i użytkowników hulajnóg w Rumunii w ostatnim czasie uzupełniono o zapisy dotyczące rozszerzenia uprawnień lokalnej policji. Obecnie ma ona prawo nakładać kary na kierowców rowerów lub hulajnóg, jeśli nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Od 29 marca projekt nowelizacji przepisów jest przedmiotem debaty MAI. Aby projekt rozporządzenia nadzwyczajnego zaczął obowiązywać, potrzeba, że zatwierdził go rząd. Następnie trafi do publikacji w Dzienniku Urzędowym. Czytaj także: Obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli elektrycznych hulajnóg i rowerów. Rząd w Rumunii już ma taką ustawę

źródło: avocatnet.ro

Copyright © WRC Media. Redakcja zastrzega wykorzystywanie niniejszej treści w zewnętrznych publikacjach, bez podania źródła (link do artykułu). Takie działanie będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.

Przeczytaj również