Eksperci od jakości paliwa nie mają złudzeń. Tych 10 modeli, nie przetrwa zmian

Eksperci od jakości paliwa nie mają złudzeń. Tych 10 modeli, nie przetrwa zmian

nowe paliwa i stare samochody

Podaj dalej

Nowe paliwo trafiło na stacje benzynowe 1 września. W związku  z tym niektórzy kierowcy nie zatankują już podstawowego paliwa. Dlatego pojawiają się obawy, że wiele starszych samochodów zniknie z ulic. Eksperci wskazali, które modele są najbardziej zagrożone.

10 popularnych marek zagrożonych zmianą paliwa

W celu zmniejszenia szkodliwych emisji, które mają negatywny wpływ na środowisko, rząd wprowadził paliwo E10. Obecnie jest to standardowa benzyna w Anglii, Szkocji i Walii. Niewątpliwie dla środowiska jest to dobra wiadomość, ale gorzej z właścicielami samochodów, którzy nie mogą korzystać z nowego rodzaju benzyny.

Ze względu na etanol zawarty w paliwie, konsekwentne stosowanie może spowodować nieodwracalne szkody. Na przykład uszkodzenie uszczelek, tworzyw sztucznych i metali w niektórych silnikach. Szacuje się, że około 600 tys. do 700 tys. starszych samochodów nie może korzystać z nowego paliwa E10.

nowe paliwo E10
( foto : Getty Images/ Naomi Baker)

Oto modele samochodów, które NIE MOGĄ używać nowego paliwa

Kierowcy, których samochody wyprodukowano przed 2011 rokiem, mogą skorzystać z darmowego internetowego narzędzia, aby sprawdzić, czy ich auto jest kompatybilne z nowym paliwem. Link znajdziesz tutaj.

Jak informuje TheSun, brytyjski rząd już zastrzegł, że nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia pojazdów podczas korzystania z paliwa E10.

Chociaż ma to wpływ na szerokie spektrum marek samochodów, eksperci wybrali 10 „popularnych” modeli. Roczniki zarejestrowane przed 2011 r. są na liście zagrożonych wyeliminowaniem z rynku. W rezultacie, przez nową benzynę, mogą  trafić na szrot.

Keith Hawes, dyrektor Nationwide Vehicle Contracts, stwierdził:

„Poza popularnymi modelami pojazdów, które wymieniliśmy, właściciele klasycznych samochodów będą prawdopodobnie najbardziej dotknięci wprowadzeniem paliwa E10. Niestety nie ma szybkiego rozwiązania dla starszych modeli samochodów, które będą teraz uważane za niezgodne z E10.Właściciele będą musieli zmierzyć się z decyzją, czy poświęcić czas na znalezienie stacji benzynowej (która nadal oferuje E5 – obecne biopaliwo dostępne na rynku) lub rozważyć wyrzucenie nowszego modelu samochodu”.

Najpopularniejszym z nich jest Volkswagen Golf. Po brytyjskich drogach jeździ ponad 28 000 zarejestrowanych starszych egzemplarzy. Kto jeszcze jest na liście? Zobaczysz poniżej.

Lista 10 najbardziej zagrożonych „popularnych” modeli samochodów, które nie zatankują nowego paliwa E10

  1. Volkswagen Golf- 28 066 egzemplarzy
  2. MG MGB- 20 890 egzemplarzy
  3. Mazda MX-5- 18 162 egzemplarzy
  4. Nissan Micra- 15 785 egzemplarzy
  5. Morris Minor- 12 796 egzemplarzy
  6. Rover 25- 9879 egzemplarzy
  7. MG MGF- 9352 egzemplarzy
  8. Ford Escort- 8947 egzemplarzy
  9. Rover Mini- 7614 egzemplarzy
  10. MG TF- 7568 egzemplarzy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News