Dzis startuje wyjątkowy sezon Formuły E. Kierowców Audi Sport ABT Schaeffler, czeka nocny sprawdzian na jednym z najtrudniejszych torów świata

Dzis startuje wyjątkowy sezon Formuły E. Kierowców Audi Sport ABT Schaeffler, czeka nocny sprawdzian na jednym z najtrudniejszych torów świata

Podaj dalej

Audi Sport ABT Schaeffler rozpoczyna swój ostatni sezon jako zespół fabryczny w Formule E. Obydwaj kierowcy zespołu chcą zdobyć najwyższe podium. Lucas di Grassi i jego nowy kolega, mistrz DTM René Rast będą walczyć o tytuł mistrza świata. Sezon rozpoczyna się w ten weekend, dwoma nocnymi wyścigami w Diriyah (Arabia Saudyjska).

Znaczenie Formuły E rośnie w siódmym sezonie, a to za sprawą nowego statusu oficjalnych mistrzostw świata FIA. W szranki staje tym razem dwanaście drużyn i 24 kierowców. Stawka jest wysoka, bo zdobycie tytułu oznacza przepustkę do sławy i własnej karty w historii sportów motorowych.

Nowy sezon to dla Audi okazja na zdobycie wyjątkowego tytułu

Audi Sport ABT Schaeffler jest na razie najbardziej utytułowanym zespołem w serii. Ma na koncie 43 miejsca na podium, zdobyte podczas sześciu sezonów. W związku z tym, drużyna będzie bronić pozycji lidera z Lucasem di Grassi i René Rastem.
Dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny za Audi Motorsport Julius Seebach, uważa, że zespół jest przygotowany na nowe wyzwania

„Wchodzimy w każdy sezon z jasnym celem, jakim jest wygrywanie wyścigów. Tym razem przygotowania były jeszcze bardziej intensywne niż wcześniej: opracowaliśmy całkowicie nowy wewnętrzny układ napędowy, a ponadto ponownie udoskonaliliśmy całą strukturę naszego zespołu i wszystkie szczegóły”.

Audi e-tron FE07 #33, René Rast

 Audi Sport ABT Schaeffler startuje po raz ostatni przed startem w rajdzie Dakar, który zastąpi zaangażowanie producenta w Formułę E

Formuła E rozpoczyna nowy sezon dwoma wyścigami, w piątek i sobotę. Nowością jest to, że tym razem będą to dwa nocne wyścigi, które wystartują na przedmieściach Rijadu, Diriyah, dopiero o godzinie 20:00 czasu lokalnego. Format jest ten sam, jeden wyścig trwa 45 minut plus jedno okrążenie.

Tryb Atak i FanBoost, dają kierowcom i zespołom dodatkowe opcje strategiczne. Dwa dni w Diriyah to chwila prawdy dla Lucasa di Grassi.

„Oczywiście wszyscy mamy w pamięci wrażenia z jedynego wspólnego przedsezonowego testu w Walencji. Ale nie poznamy prawdziwej równowagi sił w tym roku, dopóki nie opuścimy padoku w sobotnią noc. To nerwowe oczekiwanie zawsze sprawia, że początek sezonu jest szczególnie ekscytujący ”- mówi

Audi Sport ABT Schaeffler
Lucas di Grassi, Allan McNish, René Rast

Rene Rast ma przed sobą pierwszy pełny sezon w bolidzie Formuły E

Najbardziej utytułowany kierowca Formuły , z 32 miejscami na podium i 796 punktami, wystąpi w duecie z Rene Rast’em. Dla tego drugiego będzie to pierwszy pełny sezon w bolidzie Formule E.
Trzykrotny mistrz DTM ma  debiut już za sobą. W zeszłym roku wystąpił w ostatnich sześciu wyścigach w Berlinie i zdobył trzecie miejscu. To doświadczenie niewątpliwie pomoże w walce o lepsze pozycje w tym sezonie.

„Przez ostatnie kilka miesięcy testowaliśmy bolid  i spędzaliśmy wiele godzin w symulatorze, teraz nadszedł czas, aby wyjść na prawdziwy tor wyścigowy z konkurencją” – mówi Rast”

Ze względu na niepewność związaną z pandemią, Formuła E ogłasza swój kalendarz wyścigów etapami. Na dziś starty Formuły E w Rzymie, Walencji, Monako, Marakeszu i Santiago są zaplanowane na początek czerwca. Do tego czasu zapadnie decyzja co do pozostałej części sezonu, na którą jeszcze zaplanowano imprezy m.in. w Berlinie, Londynie i Nowym Jorku.

Producent oprócz zespołu fabrycznego Audi Sport ABT Schaeffler, ma zespół klientów Envision Virgin Racing, który również będzie walczyć o punkty  w swoim  Audi e-tron FE07. W tym sezonie w składzie zespołu wystąpią Nick Cassidy i Robin Frijns. Zespół podobnie jak Audi Sport ABT Schaeffler jest członkiem rodziny Formuły E od pierwszego wyścigu w 2014 roku.

Audi Sport ABT Schaeffler
Audi e-tron FE07 #33, René Rast, Audi e-tron FE07 #11, Lucas di Grassi

Gdzie oglądać wyścigi Formuły E?

Wyścigi Formuły E we wszystkich częściach świata można oglądać za pośrednictwem nadawców międzynarodowych albo w Internecie. Listę wszystkich nadawców, łącznie z godzinami emisji, można znaleźć w Internecie pod adresem www.fiaformulae.com.

W Polsce wyścigi będą transmitowane w stacji Eurosport 2 i na Eurosport Player. Start transmisji nastąpi o godzinie 18:00.

 

opracowano na podstawie Audi Media Center

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News