Dziś spore utrudnienia na stacjach benzynowych. Kierowcy szykują się do protestu przeciwko cenom paliwa

Dziś spore utrudnienia na stacjach benzynowych. Kierowcy szykują się do protestu przeciwko cenom paliwa

kierowcy maja dosc wysokich cen paliwa jpg

Podaj dalej

Polscy kierowcy pomimo działającej rządowej tarczy, wciąż zmagają się z rosnącymi cenami paliwa. W ostatnim roku ceny paliw podrożały o połowę, co dla budżetu przeciętnego mieszkańca Polski stanowi spore obciążenie. Całości dopełnia szalejąca inflacja, która sprawia, że realnie zarabiamy coraz mniej, a coraz więcej wydajemy. W związku z tym, że cena za litr benzyny pokonała już 8 zł, kierowcy postanowili protestować przeciwko dalszym podwyżkom na stacjach.

W sobotę  ruszają protesty przeciwko cenom paliwa

Protesty przyjmują w większości charakterystyczną formę polegającą na powolnym tankowaniu paliwa, albo blokowaniu dystrybutora. Organizatorzy wydali specjalną informację na temat tego, jak powinni się zachować kierowcy chcący wziąć udział w proteście:

Każdy z Was podjeżdża pod dystrybutor, wychodzi z pojazdu, otwiera bak, bierze pistolet i nagle się rozmyśla, zamyka bak, wraca do samochodu, a całość robi wyjątkowo powoli, flegmatycznie. Następnie taki uczestnik jedzie z powrotem na koniec kolejki, a kolejna osoba robi to samo. Po zatankowaniu pojazdu można go zostawić przy dystrybutorze a następnie kupić kawę i spokojnie ją wypić, blokując w ten sposób miejsce do tankowania.

ceny paliwa ostro w gore bigstock
foto: Bigstock

Gdzie i kiedy należy spodziewać się utrudnień?

Protesty najczęściej organizowane są w godzinach popołudniowych. Wyjątkiem są stacje paliw w Sanoku i Stargardzie, gdzie protesty ruszają odpowiednio o godzinie 8:00 i 10:00.

Wszyscy chętni na tankowanie dzisiaj muszą się liczyć z utrudnieniami w ponad 120 miastach. Lista stacji benzynowych objętych akcją protestacyjną kierowców jest długa. Utrudnienia potrwają najczęściej od godziny 16:00 do 18:00.

Aktualna lista stacji objętych protestem znajduje się tutaj. Jeśli nie chcesz napotkać na utrudnienia, warto się z nią zapoznać.

Chcesz wziąć udział w proteście i nie dostać mandatu? Oto jak się przygotować

Każdy kto chciałby przyłączyć się do akcji, jako uczestnik powinien posiadać: aparat, powerbank, dowód tożsamości, wodę, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, sprawne oświetlenie, uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Aby uniknąć mandatu, każdy uczestnik nie powinien: być pod wpływem alkoholu lub narkotyków, posiadać ostrych narzędzi (np. noży),posiadać broni, posiadać substancji zakazanych w naszym kraju.

Każdy samochód biorący udział w akcji nie może posiadać ozdobników przy tablicy rejestracyjnej. Tablice muszą być odkryte i zamontowane w sposób określony przepisami.

Protestujący kierowcy powinni pamiętać o naklejce kontrolnej na szybie samochodu. Zły stan techniczny pojazdu i braki w wyposażeniu oznaczają wysoki mandat. W zależności czy chodzi o brak naklejki, czy zły stan techniczny kwoty wynoszą od 1500 do 3000 zł. Ponadto organizatorzy przypominają o obowiązujących limitach prędkości.

Kierowcy dostali rabat na paliwa, który nie działa. Ceny na stacjach benzynowych znów rosną jak szalone

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News