Dwaj czołowi japońscy producenci samochodów będą partnerami, a nie rywalami. Chcą wygrać z chińską konkurencją

W dobie elektryfikacji transportu partnerstwo pomiędzy dotychczasowymi rywalami staje się coraz częstszym zjawiskiem. Podczas gdy niemieckie marki nawiązują partnerskie relacje z chińskimi rywalami w zakresie produkcji samochodów elektrycznych, to dwaj czołowi producenci z Japonii Honda i Nissan otwierają nową kartę w historii współpracy.

nissan i honda partnerami w zakresie samochodow ev
Podaj dalej

Honda i Nissan rozważają strategiczne partnerstwo w zakresie samochodów elektrycznych

Czołowi producenci samochodów z Japonii Nissan i Honda otwierają nową kartę w historii wzajemnej współpracy. Podpisały bowiem protokół ustaleń w sprawie partnerstwa w dziedzinie pojazdów elektrycznych. To strategiczne partnerstwo, jak podały firmy w piątek obejmie m.in. produkcje kluczowych komponentów oraz sztuczną inteligencję w platformach oprogramowania samochodów.

Dotychczasowi rywale tym samym wspólnymi siłami stawią czoła mocnej pozycji konkurencji. Nie będzie łatwo, bo mamy tu na myśli gigantów tj. BYD i Tesla. Nie jest tajemnicą, że Nissan to pionier, jeśli chodzi o samochody elektryczne. Jego Leaf do niedawna nie miał zbyt wielu rywali. Teraz jednak musi powalczyć o miejsce na rynku, na którym przybyło nowych, nowoczesnych i szybszych samochodów EV.

„Ważne jest przygotowanie się na rosnące tempo transformacji mobilności w perspektywie średnio- i długoterminowej i znaczące jest, że osiągnęliśmy to porozumienie w oparciu o wzajemne zrozumienie, że Honda i Nissan stoją przed wspólnymi wyzwaniami. Z niecierpliwością czekamy na dalsze dyskusje i naszym celem jest znalezienie korzyści dla obu stron na rzecz zrównoważonego wzrostu” – powiedział Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissan Motor Corporation

2023 Nissan LEAF-15-source
2023 Nissan LEAF-15-source

Partnerstwo to dla Hondy dobre rozwiązanie, by nie pozostawać w tyle

W związku z tym, że na rynku pojazdów elektrycznych pojawiło się wielu mocnych graczy, Honda pozostaje sporo w tyle za swoimi rywalami. Niewiążący protokół w zakresie wzajemnej współpracy z Nissanem to dla marki nadzieja na odbicie się od dna. Według danych producenta samochody elektryczne Hondy stanowiły w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 zaledwie pół procenta światowej sprzedaży pojazdów EV.

Nissan Motor Corporation także odczuwa skutki rosnącej popularności zaawansowanych technologicznie pojazdów BYD i Tesli.

„Wschodzący gracze są bardzo agresywni i wdzierają się na rynek z niewiarygodną szybkością” – powiedział na konferencji prasowej Makoto Uchida, dyrektor generalny Nissana, cytowany przez Reuters.

O chęci nawiązania współpracy przez Nissana i Hondę, jako pierwsza poinformowała telewizja Tokyo. Gazeta Nikkei podała, że ​​mogłyby ono obejmować wprowadzenie wspólnego układu napędowego, wspólne zamówienia i rozwój wspólnej platformy.

Na razie, jak powiedział prezes Hondy Toshihiro Mibe, firmy podpisały niewiążący protokół, aby przyjrzeć się obszarom potencjalnej współpracy. Nie określiły jeszcze dokładnie jej zakresu. NIE PRZEGAPNa rynek wkracza nowiutki wodorowy SUV. Pochodzi z Japonii i można go podłączyć do gniazdka

Honda_e_Ny1
Honda_e_Ny1

Przeczytaj również