Diesel w odwrocie. Według zarejestrowanych samochodów, Polscy kierowcy stawiają na hybrydy i benzynę

Diesel w odwrocie. Według zarejestrowanych samochodów, Polscy kierowcy stawiają na hybrydy i benzynę

Podaj dalej

Na rynku widać już wyraźnie nowe trendy. Polscy kierowcy kupując nowe samochody stawiają na napędy hybrydowe i elektryczne. Samochody z silnikiem typu diesel, znajdują się na ostatnim miejscu. Za przykład służą analizy rejestracji samochodów od początku roku.

Silniki Diesla w samochodach osobowych mają coraz mniejsze znaczenie. Potwierdzają to wyniki rejestracji pojazdów nowych od początku roku. Trend spadkowy wyraźnie się utrzymuje. W niektórych segmentach diesel już prawie wymarł.

Polscy kierowcy najchętniej kupują hybrydy, diesel jest na ostatnim miejscu

W samym lutym, w całej grupie samochodów osobowych zarejestrowano 8 329 klasycznych hybryd (+43,9%), w tym 8 393 to tzw. miękkie hybrydy. Przybyło samochodów z napędem elektrycznym (+66,3 %). Przy czym w samej grupie samochodów bateryjnych nie ma wzrostu (384 szt. -0,5%). Zwiększył się zaś rynek hybryd plug-in (1033 szt. ; +121,7%).

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Samochody z napędem benzynowym zajęły 55,8% rynku i przybyło ich 39 088 szt. To spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem (-27%). Na silnik typu diesel, przypadł udział 15,4% i  10 808 rejestracji (-23,1%). Rok wcześniej udział tej kategorii wyniósł  18,0%.

W grupie samochodów elektrycznych, w lutym zarejestrowano 2 sztuki (Toyoty Mirai) samochodów zasilanych z wodorowych ogniw paliwowych (FCEV). W Polsce funkcjonuje obecnie już 11 stacji tankowania wodoru, z czego 3 znajdują się w Warszawie.

Toyota Mirai
Toyota Mirai

Toyota jest najchętniej kupowaną marką

Wśród producentów na pierwszym miejscu od początku roku znajduje się Toyota. To jednocześnie jedyny producent, który notuje wzrost sprzedanych samochodów w porównaniu do roku poprzedniego. Tuż za nim, na kolejnych pozycjach w rankingu zakupów kierowców indywidualnych,  plasuje się Skoda, Volkswagen i Kia.

Nieco inaczej wyglądają zakupy nowych samochodów zarejestrowanych na firmy. Tu zaraz po Toyocie, pojawia się odpowiednio Skoda, Volkswagen, BMW i Mercedes.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Według danych z końca lutego 2021 r., w Polsce porusza się  łącznie ponad 20 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym. Patrząc na dane z urzędów, ta tendencja nie będzie już maleć. W związku z tym naturalnym procesem, popartym liczbami rejestracji,  silnik typu diesel będzie miał coraz mniejszy sens ekonomiczny.

Producenci już przestawiają się na alternatywne do diesla, źródła napędu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News