Dealerzy odetchną z ulgą, klienci zaoszczędzą. Rejestracja samochodu w salonie już od czerwca 2021

Dealerzy odetchną z ulgą, klienci zaoszczędzą. Rejestracja samochodu w salonie już od czerwca 2021

dealerzy rejestrują online

Podaj dalej

Nowa definicja salonu sprzedaży pojazdów, daje możliwość  aby rejestracja samochodu odbyła się w salonie, w formie elektronicznej.

Wydziały Komunikacji nie będą musiały wyrabiać stale nowych tablic dla nowych właścicieli przy sprzedaży samochodów firmowych.

rejestracja online
fot. motofakty

Kupując samochód w Łodzi, a rejestrując w Warszawie, nie trzeba będzie wymieniać numerów na stołeczne

Osoba składająca wniosek o rejestrację pojazdu, może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Dotyczy to również tablicy rejestracyjnej, jeżeli auto było już zarejestrowane w Polsce i posiada tablice zgodne z przepisami.

rejestracja online
fot. Wydział Komunikacji Kielce

Rejestracja nowego samochodu przez dealera będzie możliwa od 4 czerwca 2021

Takie zlecanie rejestracji było wykonywane na zlecenie klientów i kosztowało 17 zł. Teraz sprzedawcy czekają na rozporządzenie, które szczegółowo określi, jak to zrobić krok po kroku.
Nabywca pojazdu w salonie sprzedaży, może upoważnić ten salon lub uprawnionego przedstawiciela tej placówki do złożenia wniosku o : rejestrację pojazdu, odbiór decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwoleniu czasowym i odbiór zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.

rejestracja online dealerów
fot. menadzerfloty.pl

Upoważnienie trzeba podpisać własnoręcznie, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Salon sprzedaży pojazdów lub uprawniony przedstawiciel salonu będzie mógł, bez zbędnej zwłoki złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w formie elektronicznej.

Łatwy proces rejestracji i oszczędność czasu

Formularz online, niezbędny do rejestracji nowego samochodu trafi do systemu teleinformatycznego wskazanego na  stronie BIP ministerstwa do spraw informatyzacji.

Decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny, właściciel pojazdu odbiera w urzędzie obsługującym salon sprzedaży lub sprzedawca prześle dokumenty, za pośrednictwem poczty, na wskazany we wniosku adres.

dealerzy rejestrują online

Spadek kosztów rejestracji

Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz możliwość zachowania tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela spowoduje, że jednostkowy koszt rejestracji powinien zmniejszyć się nawet o 175 zł.

W związku z tym, że roczna liczba rejestracji pojazdów jest ogromna, obywatele powinni zaoszczędzić łącznie ponad 200 milionów złotych.  W rezultacie samorządy, które dotąd pobierały wyższe opłaty, stracą dochód.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News