Dacia Duster w tej konfiguracji nie będzie już do kupienia. Budżetowy producent ma poważny problem

W segmencie SUV-ów Dacia jest jedną z najlepszych opcji dla tych kierowców, którzy poszukują przestronnego i ekonomicznego samochodu. Zanosi się jednak, że słynąca z niskich kosztów zakupu budżetowa marka już wkrótce może zniknąć z podium. Ciężko to będzie zmienić.

dacia duster z napędem 4x4
Podaj dalej

Tania Dacia Duster z tym napędem zniknie z konfiguratora

Dacia Duster ścigana w rankingach sprzedaży przez mniejszego Fiata Pandę, to najtańszy SUV dostępny z napędem na cztery koła. Dlatego klienci z mniejszym zasobem portfela poszukujący taniego i przestronnego samochodu nie tylko do miasta mogą mieć niedługo dużo mniejszy wybór.

W związku z tym, że nowe przepisy dotyczące emisji znacznie utrudniają życie budżetowej marce ma ona poważny problem. To dlatego, że samochody z napędem 4×4 generują więcej emisji i obejmują je znacznie surowsze przepisy. To jest jednoznaczne z tym,  że jeśli ta konfiguracja w ofercie Dacii pozostanie to w znacznie wyższej cenie.

Producent słynący z oferty samochodów przystępnych cenowo nie chce zmieniać cennika. Co w związku z tym planuje?

2022-dacia-duster-facelift-2-2
fot. Dacia

To równanie jest cholernie skomplikowane

Dziś za Dustera z napędem na cztery koła trzeba zapłacić 98 300 zł, nie uwzględniając rabatów. Nie jest jednak jasne, czy nowa wersja byłaby dostępna w tak przystępnej cenie, ze względu na surowe przepisy.

Dacia i Renault mają ochotę zachować tę opcję w swoim konfiguratorze, ale nie kryją iż będzie to skomplikowane. Jak mówi w swojej wypowiedzi dyrektor generalny Dacii, Denis Le Vot, to „to cholernie skomplikowane równanie”.

Wymaga zmian na poziomie mechanicznym związanymi z elektryfikacją. W związku z tym zniknie wersja spalinowa. Nowy Duster aby być tani i mieć napęd 4×4 dostanie silnik elektryczny, który będzie pracował na tylnej osi, napędzając wszystkie cztery koła.

To oznacza tylko jedno- Dacia Duster z silnikiem benzynowym i diesla nie będzie już oferowana w konfiguracji 4×4. Stanie się tak, jak tylko producent podejmie ostatecznie decyzję by oferować SUV-a z napędem na wszystkie koła.

Dacia nie może konkurować z tym 7-osobowym minivanem. Oferuje dużo więcej za niecałe 48 000 złotych

 

Przeczytaj również