Dacia Duster, czy MG ZS? Który z tych tanich modeli najlepiej kupić w 2024 roku?

W nadchodzącym 2024 roku polscy kierowcy będą mogli wybrać pomiędzy dwoma tanimi modelami, które wyjadą z salonów z logo marki Dacia i MG Motor. Duster, który odniósł duży sukces w Europie, doczeka się nowych technologii i nowoczesnego wyglądu. MG to dla Polaków zupełnie nowa marka, z której ofertą jeszcze się nie zapoznali.

MG ZS czy Dacia Duster co wybrać
Podaj dalej

Dacia Duster i MG ZS zapracowały na sukces świetną relacją ceny i wyposażenia

Nie jest tajemnicą, że na swój sukces zarówno Dacia, jak i MG zapracowały głównie atrakcyjną ceną swoich modeli. Kierowcy z napiętym budżetem teraz mają do wyboru dwie marki, które oferują im całkowicie nowe modele. Są z gwarancją i przystępne finansowo. Nic dziwnego, że zastanawiają się, który z nich jest lepszą opcją.

Dacia jest już bardzo dobrze znaną marką na polskim rynku. MG Motor ze swoimi modelami robi furorę zaś na europejskich rynku. W związku z tym, że przedziały finansowe są podobne, wielu klientów zdecydowało się na zakup samochodu od marki z brytyjskim rodowodem, będącej obecnie pod zarządzenie chińskiego giganta SAIC.

Nie jest tajemnicą, że z Chińczykami trudno jest rywalizować, biorąc pod uwagę doświadczenie w budowie pojazdów elektrycznych. Także spalinowe modele świetnie przyjęły się na europejskim rynku. MG ZS podobnie jak Dacia to miejski SUV. Na tyle dobry, że jest drugim najmodniejszym samochodem w Europie w klasie tych niedrogich. Jednak teraz Dacia wypuści na rynek nowego Dustera, który nie dość, że atrakcyjny cenowo zyska nowy wygląd i nowe technologie. Na który model zatem najkorzystniej wypada w ogólnym rozrachunku?

Dacia Duster 2024 czy MG ZS
Dacia Duster 2024 czy MG ZS? Co wybrać?

Porównajmy dwa tanie modele dostępne w Polsce

Jak widzimy w konfiguratorach, zarówno Dacia, jak i MG w swoich wersjach podstawowych kosztują mniej niż 80 000 zł. W obu przypadkach na końcową cenę wpłynie wariant finansowania, więc mogą okazać się wyższe.

MG ZS gabarytowo jest nieco większym SUV-em, a w rezultacie może pochwalić się większą przestronnością, większą ładownością bagażnika, a także mocniejszym silnikiem, bo jeśli chodzi o wariant z silnikiem benzynowym, to dysponuje on mocą 106 KM. Model ma też lepsze wyposażenie standardowe.

Kupując obecnego Dustera od Dacii z silnikiem benzynowym, otrzymujemy SUV-a o mocy 91 KM. Nieco dopłacając możemy mieć wersją dwupaliwową z LPG. Bardziej ekologiczną i ekonomiczną o mocy 100 KM.

Dacia pomimo tego, że oferuje gorszy poziom wyposażenia i jakość materiałów jest gorsza niż w modelu MG, to mechanicznie wydaje się być znacznie bardziej niezawodną opcją niż ZS. To między innymi dlatego, że znana od lat Dacia stawia na typ silnika, który raczej nie sprawia żadnych problemów.

Z racji tego, że niezawodność chińskiego modelu nie jest nam znana, to potrzebujemy kilku lat, by móc powiedzieć o nim to samo. Decydując się na taki zakup jednak mamy gwarancję zarówno na samochód, jak i perforację nadwozia, która wynosi 7 lat. W przypadku korozji nie jest ona dookreślona żadnym limitem kilometrów. Chcąc opierać się jedynie na stosunku jakości do ceny, to jasne jest, że ZS to SUV, który wydaje się modelem pełniejszym pod każdym względem.

MG ZS i Dacia Sandero to dwa najmodniejsze tanie modele w Europie. Podczas gdy jeden króluje w Europie od lat, to drugi jest prawdziwym odkryciem 2023 roku i skutecznie podbiera Dacii klientów. Jeśli nowy Duster znacznie nie zdrożeje w wersji hybrydowej i nadrobi zaległości w stosunku do MG ZS, to zapowiada się ciekawa rywalizacja o klientów na polskim rynku.

Przeczytaj również