Czym się różni Dacia Duster 3 od obecnej? Czy warto jeszcze kupić obecną generację?

Jeszcze przedpremierowo mamy szansę zobaczyć, jak nowa Dacia Duster 3 wypada na tle modelu obecnej generacji. Zdjęcia dostępne na stronie producenta pozwalają na przeanalizowanie różnic pomiędzy modelem wypuszczonym na rynek w 2017 r. i potem dwukrotnie odświeżanym.

Dacia Duster 3
Podaj dalej

Flagowy SUV już wizualnie zyskuje na prezencji

Tak wyszło, że nową Dacię Duster można zobaczyć w biały dzień bez grama kamuflażu na stronie producenta. Po dwóch generacjach flagowy SUV marki low-cost ujawnia swoje odnowione oblicze. Różnice między dwoma modelami obecnym i przyszłym zauważamy już gołym okiem.

Z przodu nowej Dacii Duster 3 zamontowano bardziej wyrafinowane i wyraziste reflektory w całości wykonane w technologii LED. Ponadto pozioma osłona chłodnicy jest cieńsza, światła przeciwmgielne zintegrowano z osłoną, a dwa wloty powietrza nawiązują do mającego pojawić się wkrótce Bigstera.

Nawet z profilu nowa Dacia Duster dostrzegalnie różni się od tej z obecnej, odchodzącej generacji. Przód ma proste krawędzie, a linię pasa przedniego podniesiono tak, aby zrównała się z maską. Powierzchnię przedniej szyby zmniejszono, ale nieznacznie.

Uwagę przykuwa również nowe rozwiązanie w zakresie stosowanego materiału w dolnej części nadwozia i nadkola. Plastik  Starkle®, którego 20% wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu, zobaczymy w nadkolach, trójkątach przedniego zderzaka, osłonie tylnego zderzaka i panelach wahaczy.

Zmiany objęły także tył samochodu, który jest bardziej wycięty. Tylną ćwiartkę okna zintegrowano z oknami, a w ramce okna ukryto klamkę. Efekt wow robi także wystające ponad linię nadwozia oświetlenie z tyłu w kształcie litery “Y”. Takie rozwiązania to duży plus na korzyść prezencji nowego Dustera.

dacia duster 3 i 2023 przód różnice

Dacia nowej generacji ma kompletnie nową deskę rozdzielczą

Jeśli chodzi o porównanie wnętrza, to Dacia Duster 3 zdecydowanie zmienia się na plus. Plastik co prawda jest wszechobecny, ale wydaje się lepszej jakości. Deska rozdzielcza przeszła gruntowne zmiany. Dacia żegna się z pokrętłami, które poza wykończeniem Essential nie będą oferowane. We wnętrzu widzimy nowy układ z 7’calowym ekranem komputera pokładowego i nowymi otworami wentylacyjnymi.

Duży plus dla Dacii także za wygląd i praktyczność systemów mocowania YouClip. Pozwala na podpięcie całej gamy gadżetów opracowanych i opatentowanych przez Dacię. Takich jak np. kubek na napoje, haczyk, czy lampka.

dacia duster 2024 i 2023 kokpit

Czy zasadne jest zatem zamawianie Dacii Duster w obecnej generacji?

Zamówienia na nową Dacie Duster mają wystartować w lutym 2024 r, a realizację dostaw planuje się wiosną. Do tego czasu można jeszcze, o ile to możliwe kupić Dustera w obecnej generacji. To jednak jedynie praktyczne rozwiązanie ze względu na obniżki z wyprzedaży modelu.

Nowa Dacia Duster 3 ma jednak trzy nowe tryby jazdy, cenione możliwości terenowe (4×4) i co ważne, jest dostępna w wersji hybrydowej. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się miejską jazdą w trybie elektrycznym w 80% – bez konieczności ładowania. W stosunku do silnika benzynowego daje to nawet do 40% oszczędności na tankowaniu.

W rezultacie zyskujemy nie tylko nowoczesny wygląd, ale nowe technologie in plus dla kieszeni kierowcy. Silnik o mocy 140 koni pozwoli także na sprawne wyprzedzanie. Względy ekonomiczne to w rzeczywistości jedyne, co zyskujemy na zakupie obecnej generacji modelu. Ile będzie kosztować nowa Dacia Duster 3, jeszcze nie wiemy. SUV w wersji Essential wycenia się na mniej niż 86 tys. zł. NIE PRZEGAP:Marka MG Motor już w Polsce i znamy ceny dostępnych modeli. To będzie mocny rywal dla Dacii

Dacia Duster 2023 i 2024

Przeczytaj również