Czy polski kierowca powinien dziś tankować na zapas? Co zrobić gdy na stacjach brakuje paliwa?

Czy polski kierowca powinien dziś tankować na zapas? Co zrobić gdy na stacjach brakuje paliwa?

tankowanie paliwa mezczyzna

Podaj dalej

Wojna na Ukrainie skłoniła polskich kierowców do szturmu stacji benzynowych, tankowania paliwa pod korek, a czasami do kanistrów i beczek. W rezultacie kolejki do dystrybutorów ciągnęły się w nieskończoność, a w konsekwencji nie wszystkim udało się zatankować.

Paliwa nie zabraknie, manipulacji cenami nie będzie

Braki paliwa w ostatnich dniach są zasługą samych kierowców, którzy często w panice tankowali na zapas ogromne ilości. Na taką sytuację stacje paliw w Polsce nie były przygotowane, co w efekcie doprowadziło do przerw w dostępności paliwa.

Takich kolejek do dystrybutorów dawno nie było, ale pomimo tego, jak zapewnia prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego- nie zabraknie paliwa w Polsce. Według serwisu Tvn24.pl, zapasy paliw w bazach wystarczą na 3 miesiące.

Obawy rozwiewa również PERN- krajowy lider logistyki surowcowo-paliwowej, który na swojej stronie zamieścił informację o tym, że transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa się bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem tłoczeń.
Sytuacja windowania cen na stacjach paliw już się nie powtórzy, dziś za taki proceder grożą surowe konsekwencje ze strony dostawcy w postaci rozwiązania umów. Takie stanowisko potwierdził na swoim Twitterze prezes Orlenu.

Kiedy najlepiej zatankować, jeżeli kończy ci się diesel lub benzyna?

Kierowcy, którzy ze względu na konieczność uzupełnienia baku muszą dokonać zakupu paliwa, mają szansę to zrobić bezproblemowo.
Kolejek można uniknąć tankując w porach, kiedy najmniej kierowców ma szansę na nie zawitać. Dlatego warto postawić na wczesne godziny poranne albo wybrać się na nocne tankowanie. Przed dojazdem do dystrybutora warto się upewnić, czy potrzebny nam diesel lub benzyna są w nim dostępne.

Warto pamiętać, że kolejek można uniknąć, wystarczy czasami podjechać tyłem do dystrybutora. Większość samochodów w Polsce posiada wlew paliwa po prawej stronie, dlatego czasami kolejki ciągną się jedynie do jednego typu dystrybutora. Wystarczy się upewnić, że reszta dystrybutorów jest dostępna bez problemu i czekać nie trzeba.

Zdarza się, że podstawowe paliwa nie są dostępne, a w ofercie stacji pozostaje jedynie droższe paliwo premium. Dzieje się tak dlatego, że kierowcy rzadziej je wybierają. Jeżeli musisz zatankować, nie pozostaje nic innego niż dopłacić. W przeciwnym wypadku warto poczekać lub wybrać się do innego punktu.

Chciałbyś zatankować tańsze paliwo na zapas? Sprawdź jakie wybrać i jak przechowywać

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News