Chciałbyś zatankować tańsze paliwo na zapas? Sprawdź jakie wybrać i jak przechowywać

Paliwo po obniżce stawki VAT zachęca ceną kierowców do tankowania. Trudno nie skorzystać, kiedy oszczędności wynoszą kilkadziesiąt groszy na litrze. Pojemność baku jest ograniczona, ale na stacjach często można zobaczyć kierowców tankujących paliwo do kanistrów. Czy każde paliwo może zatankować na zapas? Jak długo i gdzie je przechowywać? Wyjaśniamy.

kanister na paliwo przechowywanie
Podaj dalej

Chcesz zatankować paliwo na zapas? Zacznij od kanistra

Tańsze paliwo i obawy przed kolejnymi podwyżkami, sprawiają, że na stacjach wielu kierowców oprócz baku tankuje je do kanistrów. Zarówno diesel, jak i benzyna są dziś znacznie tańsze niż wcześniej, więc robienie zapasów jest zrozumiałe.

Przechowywanie paliwa na wypadek podwyżki cen to spora oszczędność, jednak trzeba mieć ku temu warunki i odrobinę wiedzy. Zacznijmy od samego kanistra.
Do przechowywania większej ilości benzyny lub diesla warto użyć metalowych kanistrów o pojemności, np. 10 l lub 20 l. Takie kanistry na paliwo są wytrzymalsze, odporne na uderzenia, a co najważniejsze wyposażone w odpowietrznik. Dlatego przechowywanie w nich paliwa jest bezpieczne.

Bardzo ważne jest, aby metalowy kanister na paliwo był zabezpieczony specjalną farbą antykorozyjną. Jak wiadomo nawet odrobina rdzy w paliwie może doprowadzić do zapchania filtra paliwa albo uszkodzenia wtrysków. Z tego względu niektórzy polecają certyfikowane kanistry z tworzyw sztucznych.

kanister paliwo diesel

Jak długo możesz przechowywać benzynę albo diesla?

Trwałość paliw oferowanych na stacjach wynosi zwykle 6 miesięcy. Warto o tym pamiętać, ze względu na to, że po tym terminie właściwości zarówno benzyny, jak i diesla mogą ulec zmianie. Dzieje się tak dlatego, że współczesne paliwa zawierają domieszki biokomponentów. Benzyna może ulec zawodnieniu, a w oleju napędowym mogą się rozwinąć grzyby i pleśnie. To efekt działania bakterii beztlenowych.

Jeżeli planujesz zatankować na zapas benzynę postaw na paliwo premium. Jest droższe, ale zawiera mniej biokomponentów.

istockphoto-483095371-612x612 kanister na paliwo
AdobeiStock

Gdzie i jak przechowywać paliwo?

Paliwo nawet w kanistrach to nadal substancja łatwopalna, wystarczą opary, by doszło do nieszczęścia. Dlatego trzymaj je z dala od źródeł ognia i zwróć uwagę na certyfikat kanistra, zanim go kupisz.

Kanistry z paliwem powinieneś przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala słońca i źródeł ciepła. Na pewno nie nadają się do tego ani piwnice w bloku, ani twoje mieszkanie. Byłoby to niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi. Zapas najlepiej zrobić zimą, gdy rafinerie dodają do paliw dodatki uszlachetniające.

Zanim użyjesz dłużej przechowywanego paliwa, upewnij się, że nie ma w nim rdzy ani innych zanieczyszczeń. Dobrze jest je wcześniej przelać przez lejek z sitkiem. Jeśli chciałbyś zatankować na zapas różne rodzaje paliwa- koniecznie oznacz kanistry. To pozwoli uniknąć poważnych problemów.

https://wrc.net.pl/mh-czym-grozi-pomylka-w-tankowaniu-znany-mechanik-pokazal-jakie-sa-skutki-wideo

 

Przeczytaj również