Chcesz się pozbyć punktów karnych? Masz jeszcze szansę ale musisz się pospieszyć

Chcesz się pozbyć punktów karnych? Masz jeszcze szansę ale musisz się pospieszyć

kierowca redukcja punktow karnych prawo jazdy

Podaj dalej

W znowelizowanej obowiązującej ustawie Prawo o ruchu drogowym ustawodawca nie przewidział opcji usunięcia punktów karnych, które nabył kierowca w drodze wykroczenia. To fakt, ale nie każdy z zapisów Kodeksu drogowego obowiązuje już teraz.

Chcesz się pozbyć punktów karnych? Masz jeszcze szansę

Drastyczna podwyżka mandatów i koniec z możliwością zredukowania punktów karnych na koncie kierowcy to sposób, w jaki ustawodawcy chcą zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

Według nowych przepisów przekroczenie granicy 24 punktów karnych oznacza utratę prawa jazdy, a w przypadku początkujących kierowców wystarczy ich mieć 20. Niestety ustawodawca nie przewiduje już możliwości przejścia kursu reedukacyjnego, po to, by je zlikwidować. Co gorsza, punkty na koncie kierowcy pozostają przez 2 lata.

Wielu kierowców nie wie, że art. 17 Ustawy prawo o ruchu drogowym nie obowiązuje już teraz. To oznacza, że wielu kierowców może się jeszcze rehabilitować, zanim straci tę możliwość.

kierowca redukcja punktow karnych prawo jazdy 2
Freepik.com

Trzeba się spieszyć i pamiętać o ważnym szczególe

Wysokie mandaty nie są tak straszne, jak utrata prawa jazdy. Zwłaszcza gdy trafią na konto zawodowego kierowcy. Punkty karne można szybko uzbierać, ale czas na ich anulowanie się kończy.

Ostatni punkt nowych przepisów określił jasno termin, w jakim kierowcy stracą możliwość redukcji punktów karnych w drodze odbytego i płatnego kursu reedukacyjnego. Termin ten mija po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Co to oznacza dla kierowców?

Ci, którzy uzbierają maksimum punktów, mogą do połowy września skorzystać z kursów, by usunąć z konta punkty karne. Warto się pospieszyć, bo cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kierowców. Warto wiedzieć, kiedy je zebrałeś, bo na początek po kursie kasowane są najstarsze zebrane punkty.

Z początkiem października kierowcy stracą możliwość zredukowania punktów karnych w ramach odbytych kursów reedukacyjnych. Nie warto więc czekać do ostatniej chwili.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News