Bezterminowe prawo jazdy, też ma termin ważności. Kierowcy często o tym nie wiedzą i popełniają ten błąd

Bezterminowe prawo jazdy, też ma termin ważności. Kierowcy często o tym nie wiedzą i popełniają ten błąd

prawo-jazdy

Podaj dalej

Wymiana prawa jazdy to mało wdzięczny temat. Wbrew pozorom, wymiana tego dokumentu, dotyczy wszystkich kierowców i jest obowiązkowa. Ci którzy posiadają jeszcze bezterminowe prawo jazdy, często uważają, że nie musza go wymienić. To duży błąd.

Czy twoje prawo jazdy, jest jeszcze ważne?

Obecnie w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Okres ważności każdego takiego wydanego dokumentu, wynosi 15 lat. W przypadku gdy lekarz wykryje problemy zdrowotne, może ten okres jeszcze skrócić.

Na przykład, gdy kierowca ma problemy ze wzrokiem, otrzyma uprawnienia na 5 lat. To oznacza to, że po 5 latach od przejścia badania, będzie musiał pójść do lekarza, a później wymienić dokument na nowy.

W przypadku bezterminowego prawa jazdy, również istnieje obowiązek jego wymiany. Tu nie ma żadnych wyjątków. Kiedy to nastąpi i jak to należy zrobić ?

Bezterminowe i terminowe prawo jazdy – jak wymienić na nowe i ile to kosztuje

Kierowcy, którzy posługują się bezterminowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia samochodu, będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku.
Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku. Nowy dokument, jaki otrzymają kierowcy, będzie ważny przez 15 lat.

Aby zdobyć nowe prawo jazdy, należy złożyć wniosek o jego wydanie, we właściwym wydziale komunikacji. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty i stare prawo jazdy. Ponadto konieczne będzie załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm.

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza.
Badanie lekarskie kosztuje uwaga….200 zł. Taką stawkę ustaliło Ministerstwo Zdrowia, w drodze rozporządzenia z 20 lipca 2014 r.

Kto musi przejść badania lekarskie, przed wymianą prawa jazdy?

W przypadku wymiany bezterminowego prawa jazdy, wizyta u lekarza nie będzie konieczna, tak jak i w przypadku np. zmiany nazwiska. Finalnie z uwzględnieniem lekarza, za nowy dokument zapłacimy 300,50 zł.

Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne.
Na czym polega takie badanie? Lekarz przeprowadza wywiad ogólny dotyczący stanu zdrowia, bada ciśnienie, wzrok i zmierzy cukier. Ponadto każe wypełnić formularz, w którym należy odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in.  problemów z alkoholem, poważnych wypadków czy zaburzeń psychicznych.

W dobie informatyzacji urzędów, możemy zaoszczędzić na czasie, i  pobrać z Internetu wszelkie niezbędne dokumenty i wypełnić je w domu.

Na nowe prawo jazdy czeka się najczęściej do 9 dni roboczych. Mandat za brak ważnego prawa jazdy grozi to koszt od 50 zł do 500 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News