Masz bezterminowe prawo jazdy? Niestety... i tak będziesz musiał je wymienić!

Masz bezterminowe prawo jazdy? Niestety – nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Podobnie jak kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy terminowe, również ty będziesz musiał wymienić swój dokument? Do kiedy masz na to czas? 

Prawo jazdy punkty karne
Podaj dalej

Bezterminowe prawo jazdy to już przeszłość

bezterminowe prawo jazdy

Kiedyś warunkiem otrzymania bezterminowego prawa jazdy były wzorowo „zdane” testy lekarskie. Kierowcy ze zdrowym wzrokiem i bez żadnych innych przeciwwskazań otrzymywali bezterminowe prawo jazdy. 

Tego typu blankiet jest sporym ułatwieniem. Nie tylko oszczędzał czas spędzony u lekarza i w Urzędzie Miejskim, ale także ucinał koszty związane z wyrobieniem nowego prawa jazdy. Niestety, w Polsce nie wydaje się już tego typu dokumentu. Teraz każdy kierowca, nawet zdrowy jak ryba, otrzyma prawo jazdy o najdłuższym terminie 15 lat. 

Jeśli twoje prawo jazdy zostało wydane przed wprowadzeniem tego przepisu i wciąż cieszysz się z bezterminowego dokumentu, i tak będziesz musiał go wymienić. 

Dwie spasione małpy w najnowszym Audi A8 wykonują taniec godowy na środku drogi. A to dopiero początek

Kiedy wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Nie obawiajcie się – wasze prawo jazdy jest wciąż ważne. I będzie jeszcze przez dość długi okres czasu. Wymiana bezterminowych praw jazdy przypadnie bowiem na okres od 2028 do 2023 roku. Kiedy zgłosicie się do urzędu, wasz dokument zostanie wydany z 15-letnim okresem ważności. 

prawo jazdy

Nie oznacza to jednak, że utracicie termin na uprawnienia do kierowania pojazdami – te mamy bezterminowo. Ważność dotyczy tylko dokumentu.

W chwili obecnej wymiana prawa jazdy w urzędzie miejskim kosztuje 100,50 zł, jednak to nie wszystkie koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z wymianą. Do tego dochodzi jeszcze wizyta u fotografa (20-30 zł). 

Są jednak również dobre wieści dla tych, którzy otrzymali bezterminowe prawo jazdy. Gdy przyjdzie pora na wymianę waszego dokumentu, nie będziecie musieli kierować się na badania lekarskie, które w chwili obecnej kosztuje 200 zł. 

Nauka jazdy w czasie pandemii

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wznowiły swoją dzialalność pod koniec maja. Początkujący kierowcy muszą być jednak przygotowani na szereg zmian. 

Zajęcia teoretyczne i jazdy w szkołach nauki jazdy prowadzone są już od początku maja. Wszystko odbywa się jednak z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności. Kursanci muszą mieć m. in. maseczki, rękawiczki ochronne, a także są podzieleni na grupy 11-osobowe. 

Jeśli planujesz zrobić prawo jazdy na motocykl w kategorii A, A1, czy A2, również musisz przygotować się na zmiany. Od początku maja kursanci starający się o ten dokument muszą mieć własny kask, rękawice, zapinaną kurtkę, długie spodnie oraz telefon ze słuchawką. 

W czasie jazd w samochodzie, instruktor musi mieć założoną przyłbicę, rękawiczki, natomiast kursant maseczkę i rękawiczki. W każdej „L-ce” znajduje się również płyn lub żel do dezynfekcji. 

Nowości również w trakcie egzaminu

Zmiany związane z pandemią koronawirusa wprowadzone zostały także w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Jeśli wybierasz się na egzamin, a masz gorączkę, kaszel, lub katar, nie będziesz mógł do niego przystąpić. WORD-y ostrzegają też, że wspomniane wyżej objawy mogą być przyczyną przerwania egzaminu. 

Inaczej odbywać będą się także egzaminy dla motocyklistów. Podobnie jak w szkołach jazdy, również tutaj kursanci będą musieli posiadać własny strój, kask ochronny, kominiarkę oraz słuchawki z mikrofonem. 

Dwie spasione małpy w najnowszym Audi A8 wykonują taniec godowy na środku drogi. A to dopiero początek

Przeczytaj również