12 drogowych wpadek kierowców. To za nie najczęściej dostają mandat
Ogromna liczba znaków drogowych powoduje, że kierowców nie zawsze stać na ich prawidłową interpretację. W rezultacie zupełnie nieświadomie nie stosują się do ich zaleceń. Niestety to nie jest żadne usprawiedliwienie, a mandat jest nieunikniony.
Poniżej znajdziesz 12 przykładów sytuacji, w których znaki drogowe mogą być źródłem problemów kierowców. Warto się z nimi zapoznać, bo taryfikator mandatów już wkrótce znacząco się zmieni. Co w rezultacie może oznaczać szybszą utratę prawa jazdy.
Przekreślony znak TAXI
Warto zapamiętać, że przekreślony znak „TAXI” tak naprawdę oznacza początek postoju. Można zatem parkować przed przekreślonym znakiem D-20 oraz za znakiem D-19.
Kierowcy często biorą pod uwagę tę drugą opcję, ponieważ w większości przypadków przekreślenia na znakach oznaczają koniec ich obowiązywania.
Z punktu widzenia kierowcy, to nie jest logiczne bowiem, dojeżdżając do miejsca postoju, najpierw widzi znak „D-20” oznaczający „koniec postoju taksówek”. Przy nim, zgodnie z przepisami-może się ustawić ostatnia taksówka. Dopiero później kierujący widzi znak „D-19” oznaczający jego początek, przy którym parkuje pierwsza taksówka.
Zatrzymanie samochodu za znakiem „D-20” oznaczającym „koniec postoju taksówek” kończy się przeważnie mandatem w wysokości 100 zł. Dlatego pamiętaj, że możesz zaparkować przed znakiem oznaczającym koniec postoju. Za nim bowiem zaczyna się postój.
Parkujesz w strefie zamieszkania? Musisz zwrócić na to uwagę
Kierowcy często się mylą, myśląc, że w strefie zamieszkania mogą parkować w dowolnym miejscu, gdzie nie ma zakazu. Prawda jest taka, że wolno ci zaparkować tylko tam, gdzie wyznaczono na to miejsce.
Znak A3 „niebezpieczne zakręty” to pułapka na nieuważnych kierowców
Kierowcy często mylnie interpretują znak A-3 „niebezpieczne zakręty-pierwszy w prawo”. Co prawda ostrzega o niebezpiecznym zakręcie w prawo, ale na tym się kończy. Drugi wcale nie musi biec zgodnie z rysunkiem na znaku.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku znaku A-4 „Niebezpieczne zakręty-pierwszy w lewo”. W przypadku większej ilości niebezpiecznych zakrętów zobaczysz tabliczkę z ich liczbą. Warto pamiętać, że każdy z nich zabrania wyprzedzania.
Co, kiedy znak zakazu B-36 i D18 parking występują jednocześnie?
Co zrobić, kiedy jednocześnie zobaczysz znaki: B36 „Zakaz zatrzymywania i postoju” oraz D18 „Parking”? To oznacza to, że wolno ci zaparkować tylko w wyznaczonych miejscach.
Zakaz zatrzymywania się nie dotyczy bowiem miejsc wyznaczonych do parkowania zgodnie ze wskazaniami znaku D18 „Parking”. Tabliczka umieszczona pod nim wskazuje sposób parkowania.
Brak znaku zakazu ruchu
Kierowcy często tłumaczą swoje parkowanie np. w lesie tym, że nie było znaku zakazującego wjazdu. Tymczasem wjazd i poruszanie się po leśnej drodze może się skończyć mandatem na kwotę 500 zł.
Do lasu można wjechać jedynie wtedy, kiedy pozwalają na to stosowne znaki. To samo odnosi się do parkowania samochodu- jest to możliwe jedynie w wyznaczonych miejscach.
Znak „strefa ograniczonej prędkości”- wielu kierowców nie wie, co go odwołuje
Mylna interpretacja przepisów prowadzi do sytuacji, kiedy kierowca, widząc znak informujący o strefie ograniczenia prędkości, przyspiesza, gdy mija skrzyżowanie.
Kierowcy zapominają, że znak B-43 anuluje jedynie jego przekreślony odpowiednik. Pomimo tego, że ten znak działa nieco inaczej niż klasyczne ograniczenia prędkości, kierowca może dostać mandat i punkty karne. Ponadto, jeśli ów znak pojawi się w terenie zabudowanym, gdzie kierowca przekroczy prędkość o 51 km/h, może stracić prawo jazdy.
Dobrze wiedzieć, jakie są granice- parkingu
Znak „parking płatny” obowiązuje nie tylko na wyznaczonych miejscach parkingowych, ale w całej strefie płatnego parkowania. Musisz zatem pamiętać, że za postój zapłacisz, nawet gdy auto stoi poza wyznaczonym miejscem do parkowania.
Samodzielny znak pionowy jest wystarczający do wyznaczenia miejsca, gdzie obowiązuje naliczanie opłat.
Sygnalizator kierunkowy w lewo- kierowcy często go mylą
Kierowcy mylnie interpretują zieloną strzałkę na sygnalizatorze. Skierowana w lewo jest często odbierana przez kierowców, jako znak zezwalający na zawracanie.
Niestety jest to zabronione nawet wtedy, kiedy przed skrzyżowaniem nie ma znaku B-23 „zakaz zawracania”.
Parkowanie pod prąd- w tym przypadku to pewny mandat
Drogowcy, mimo tego, że coraz częściej narzekają na to kierowcy, nie mają obowiązku ustawiania znaków po obu stronach drogi. Dlatego parkując po lewej stronie drogi, musisz się upewnić, że wcześniej nie został ustawiony znak B-36, zakazujący zatrzymywania się.
Znak, który zakazuje parkowania, obowiązuje nawet wtedy, gdy kierowca ustawił samochód pod prąd i znaku nie zauważył. To jego obowiązek, by sprawdzić, czy na danym obszarze nie ma zakazu parkowania.
Ograniczenie prędkości- to pięta achillesowa kierowców
W przypadku gdy pod nazwą miejscowości zobaczysz znak z informacją o ograniczeniu prędkości, musisz wiedzieć, że podobnie jak znak D-42 teren zabudowany, obowiązuje on na całym jej terenie.
Kierowcy bardzo często się mylą i myślą, że odwołuje go pierwsze skrzyżowanie. To poważny błąd, którego konsekwencje mogą być bolesne dla portfela.
Rondo- zwróć uwagę na różne oznakowanie
Nie wszystkie ronda w Polsce oznaczono znakiem A7 – ustąp pierwszeństwa. Zdarzają się takie, gdzie takiego znaku nie ma. Kierowca musi wówczas pamiętać, że pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na rondo a ten, który już nim się porusza, powinien mu ustąpić.
Kierowcy nie wiedzą, gdzie im nie mogą parkować przyczepy
Zaparkowanie przyczepy przysparza kierowcom wielu problemów. Często nie wiedzą, że nie wolno jej parkować na parkingach, na których nie ma odpowiedniej tabliczki z jej symbolem.
Znak drogowy (D-18) „parking” oznacza bowiem miejsce przeznaczone na postój pojazdów, z wyjątkiem przyczep kempingowych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przyczepa jest połączona z ciągnącym ją autem.