Martin Prokop powraca do WRC. Sympatyczny Czech znów wsiądzie do Fiesty

Podczas rozpoczynającego się w czwartek Rajdu Sardynii po raz kolejny w samochodzie WRC zobaczymy Martina Prokopa. Czech, który ostatnio skupia się głównie na rajdach terenowych powraca do rywalizacji po dwunastu miesiącach. Jego ostatnim występem w mistrzostwach świata był bowiem ubiegłoroczny Rajd Sardynii.

Martin Prokop powraca do WRC. Sympatyczny Czech znów wsiądzie do Fiesty
Podaj dalej

Rally Italia Sardegna jest nieodłącznym elementem rajdowego programu Czecha od lat. Nawet kiedy po sezonie 2015 Prokop zdecydował się na wycofanie z mistrzostw świata, to akurat na Rajd Sardynii powracał zarówno w 2016, jak i 2017 roku. Co ciekawe, ważną imprezą był dla niego też Rajd Portugalii, jednak tym razem zabrakło na niego miejsca i pierwszym wyzwaniem sezonu (prawdopodobnie zarazem ostatnim) w WRC będzie Sardynia.

Kariera Martina w WRC nigdy nie była zbyt porywista. Sympatyczny Czech po prostu zawsze jechał swoje, a jego najlepszym występem w dotychczasowej karierze był Rajd Argentyny 2012, kiedy to zajął 4. miejsce. Liczba wygranych oesów – 3. Pierwszy – superoes, sprint w Hagfors, ostatni, kolejny superoes, Arena Mikołajki 2015. Jak zatem widzimy, jego odcinkowe zwycięstwa to głównie niespodzianki na próbach micky mouse. Nie oszukujmy się, Prokop nigdy nie był choćby kandydatem na poważne jeżdżenie w fabrykach, ale zawsze wprowadzał do mistrzostw niezbędny koloryt.

Prokop po raz pierwszy pojawił się na Sardynii w 2005 roku, kiedy to zajął 7. miejsce w Junior WRC. Co ciekawe, od tamtego czasu imprezę tę odpuścił tylko raz, w 2010 roku. W Fordzie Fiesta RS WRC na trasie zobaczymy też Yazeeda Al-Rajhiego. Również Saudyjczyk upodobał sobie ostatnio odwiedziny na włoskiej wyspie. Yazeed wziął w tym roku udział w czterech rajdach, co ciekawe, w żadnym nie został sklasyfikowany. Czy na Sardynii będzie inaczej? Oby!

Obu tych panów łączy coś jeszcze, oprócz zamiłowania do Rajdu Sardynii. Obaj startują w tym sezonie w Pucharze Świata w Rajdach Terenowych, gdzie rywalizują m.in. z Kubą Przygońskim. Podczas ostatniej rundy, Rajdu Kazachstanu, Yazeed zwyciężył, ale Przygoński był tuż za nim. W klasyfikacji generalnej po pięciu rundach prowadzi kierowca wspierany przez Platinum Expert i zarówno Al-Rajhi, jak i Prokop są daleko za nim.

Przeczytaj również