Mark Webber poprowadzi obchody 50. urodzin Porsche 917 w Goodwood

Mark Webber poprowadzi obchody 50. urodzin Porsche 917 w Goodwood

24 interakcje

Podaj dalej

Były kierowca Formuły 1 Mark Webber oraz zwycięzcy Le Mans 24 Hours Richard Attwood i Neel Jani oddadzą hołd kultowemu Porsche 917. Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższy weekend podczas Goodwood Members’ Meeting.

Porsche 917 po raz pierwszy ścigało się w 1969 roku. Niemiecka marka supersamochodów z Zuffenhausen chcąc uczcić 50. rocznicę tego wydarzenia, wystawi pięć egzemplarzy 917 na torze Goodwood.

Samochód powstał z myślą o pierwszym zwycięstwie w wyścigu Le Mans. Pierwsze triumfy miał miejsce już w 1970 i 1971 roku, rozpoczynając serię 19 zwycięstw w trakcie kolejnych 47 lat.

Pierwsze modele 917-ek były jednak bardzo trudne w prowadzeniu i dopiero bardzo zaawansowane testy i rozwój aerodynamiki uczyniły go zwycięskim samochodem wyścigowym. Pozostałe samochody zostaną poprowadzone przez dziennikarzy motoryzacyjnych Richarda Meadena i Andrew Frankela. Za kierownicą ostatniego 917 zasiądzie znany z Top Geara Chris Harris.

Samochód z nadwoziem o numerach 001 poprowadzi paradę. Początkowo był on używany jako samochód testowy. Ostatnio przeszedł jednak kurację odmładzającą w Porsche Museum.

Obowiązki za kierownicą przejmie też Richard Attwood – kierowca oryginalnego Porsche 917 i zwycięzca Le Mans z 1970 roku. Podzieli się on samochodem z Markiem Webberem, który w 2015 roku sięgnął po tytuł Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) wspólnie z Porsche.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News