WRC 2023 na start! Rajd Monte Carlo rozpocznie kolejny sezon!

WRC 2023 na start! Rajd Monte Carlo rozpocznie kolejny sezon!

WRC 2023 na start! Rajd Monte Carlo rozpocznie kolejny sezon!

Podaj dalej

WRC już jutro powraca do rywalizacji. Tradycyjnie już sezon rozpocznie się na kultowym Rajdzie Monte Carlo. Czy Kalle Rovanpera sięgnie po drugą koronę z rzędu? A może Hyundai z poprawionym modelem i20 podbije mistrzostwa świata? Jak wypadnie Ott Tanak powracający do M-Sportu? Pytań przed startem sezonu jest bardzo dużo, co zapowiada świetną rywalizację!

WRC rozpoczyna od Monte Carlo

Tegoroczna edycja Rajdu Monte Carlo będzie mierzyć 325,02 kilometra oesowego. Pierwszy etap będzie składał się z dwóch prób. Już na start zawodnicy będą przez 15 kilometrów wspinać się na kultowe Col de Turini. Drugi z oesów będzie najdłuższy w tegorocznej edycji rajdu. Odcinek La Cabanette / Col de Castillon mierzy 24,90 km.

Drugi etap będzie składał się z trzech powtarzanych prób o łącznej długości 105,34 km. Sobota będzie miała podobny rozkład, a do pokonania będzie 111,78 kilometrów oesowych. W niedzielę zawodnicy ponownie dwukrotnie będą wspinać się na Col de Turini, a pętlę uzupełni odcinek Lucéram/Lantosque. Wspinaczka na kultową przełęcz będzie również stanowiła Power Stage.

Rajd Monte Carlo odbędzie się w dniach 19-22 stycznia. Impreza stanowi pierwszą rundę mistrzostw świata. W sezonie 2023 zaplanowano trzynaście rund. Zawodnicy będą rywalizować na pięciu kontynentach, a walka zakończy się w połowie listopada w Japonii. Polskich kibiców najbardziej z pewnością interesuje Rajd Europy Centralnej, który pod koniec października odbędzie się w Czechach, Niemczech i Austrii.

Nowe rozdanie

Na trasach pierwszej rundy mistrzostw świata pojawi się 75 załóg. Dziesięć z nich skorzysta z samochodów klasy Rally1. Po transferowej karuzeli za kierownicami Pum Rally1 zobaczymy Otta Tanaka, Pierre’aLouisa Loubeta oraz Jourdana Serderidisa. Hyundai wystawi modele i20 N dla Thierry’ego Neuville’a, Daniego Sordo i Esapekki Lappiego. Toyota z GR Yarisami pojawi się w składzie Kalle Rovanpera, Elfyn Evans, Takamoto Katsuta i Sebastien Ogier.

W pierwszej rundzie WRC2 powalczy aż 27 kierowców. Niestety na liście zabrakło reprezentantów ORLEN Team oraz innych polskich zawodników. Na czele listy ustawiono Adriena Fourmauxa w Fieście Rally2, Yohana Rossela w C3 Rally2 oraz Stephane’a Lefebvre’a w bliźniaczej rajdówce. Na liście znajdziemy też m.in. Nikołaja Griazina w nowej Skodzie Fabii RS Rally2 oraz legendę mistrzostw świata: Francoisa Delecoura.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News