To koniec rosyjskiego sportu! Jest jasne stanowisko!

To koniec rosyjskiego sportu! Jest jasne stanowisko!

To koniec rosyjskiego sportu! Jest jasne stanowisko!

Podaj dalej

Wojna między Rosją i Ukrainą trwa i kolejne strony sprzeciwiają się rosyjskiej agresji. Wojna dotyka również sportowców, zwłaszcza tych z Ukrainy, którzy w obecnym czasie zamiast przygotowywać się do kolejnych startów bronią swojej ojczyzny. W związku z tym głos w sprawie zabrał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który dał jasną wskazówkę dla wszystkich związków sportowych, w tym FIA.

Koniec rosyjskiego sportu

Kilka lat temu całym światem wstrząsnął dopingowy skandal, który wykluczył Rosjan z jakichkolwiek startów. Od zeszłego roku w wielu dyscyplinach mogą bronić jedynie barw swoich związków sportowych. Agresja na Ukrainę przekroczyła jednak wszelkie granice wytrzymałości i MKOL stwierdził jasno, że nie zaleca, by rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz działacze brali udział w jakichkolwiek zawodach.

Ruch Olimpijski jest zjednoczony w swojej misji przyczyniania się do pokoju poprzez sport i jednoczenia świata w pokojowej rywalizacji poza wszelkimi sporami politycznymi. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, mistrzostwa świata i puchary świata oraz wiele innych imprez jednoczy sportowców z krajów będących w stanie konfrontacji, a czasem nawet wojny. Jednocześnie Ruch Olimpijski jest zjednoczony w swoim poczuciu sprawiedliwości, by nie karać sportowców za decyzje rządu, jeśli nie uczestniczą w nich aktywnie. Zależy nam na uczciwej rywalizacji dla wszystkich, bez jakiejkolwiek dyskryminacji – czytamy w oświadczeniu MKOL.

Obecna wojna na Ukrainie stawia jednak Ruch Olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie może tego robić z powodu ataku na ich kraj. To dylemat, którego nie da się rozwiązać. Dlatego MKOL dokładnie rozważył sytuację i z ciężkim sercem wydał rezolucję.

Bez rosyjskich sportowców

W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, MKOL zaleca, by międzynarodowe federacje sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy na zawodach międzynarodowych – ogłosił MKOL.

Tam, gdzie nie jest to możliwe w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych, MKOL wzywa federacje i organizatorów na całym świecie, by zrobili wszystko, co w ich mocy, by zapewnić, że żaden sportowiec i działacz z Rosji lub Białorusi nie będzie mógł startować pod barwami Rosji lub Białorusi. Obywatele Rosji i Białorusi, zarówno w sportach indywidualnych, jak i drużynowych, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, barw, flag i hymnów.

– Wszędzie tam, gdzie, w bardzo ekstremalnych okolicznościach nie jest to możliwe ze względów organizacyjnych lub prawnych, MKOL pozostawia organizatorom znalezienie własnego sposobu na skuteczne rozwiązanie opisanego dylematu.

Zabrane odznaczenia

W obliczy rosyjsko-białoruskiej napaści na Ukrainę MKOL zdecydował się również na odebranie Orderu Olimpijskiego wszystkim osobom, które pełnią ważne funkcje w rządzie Rosji, w tym Władimirowi Putinowi i wiceprezydentowi Rosji: Dmitrijowi Czernyszence.

Wezwanie do pokoju

MKOL w swoim oświadczeniu docenił również wiele apeli sportowców o pokój. Potwierdził również pełną solidarność z Ukrainą. Zobowiązał się do kontynuowania i wzmocnienia pomocy humanitarnej. Środki przeznaczone na pomoc będą zbierane na fundusz solidarnościowy. Na koniec MKOL przypomniał wezwanie stojącego na czele komitetu Thomasa Bacha z igrzysk w Pekinie: Daj szansę pokojowi.

Rosyjski mistrz wzywa do pokoju! NIE dla wojny w Ukrainie!

Co ma MKOL do FIA?

Wydawać mogłoby się, że skoro na igrzyskach olimpijskich nie mamy żadnej dyscypliny związanej z motorsportem, to wezwanie MKOL nie dotyczy światowej federacji sportów motorowych. Kilka lat temu jednak FIA zawarła z MKOL umowę partnerską na mocy której sporty motorowe są traktowane na równi ze sportami olimpijskimi. Na mocy tego dokumentu do życia powołano m.in. igrzyska sportów motorowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News