Tanak nie wierzył w zwycięstwo. Wraca ze Szwecji z triumfem!

Tanak nie wierzył w zwycięstwo. Wraca ze Szwecji z triumfem!

Tanak nie wierzył w zwycięstwo. Wraca ze Szwecji z triumfem!

Podaj dalej

Ott Tanak, który przed startem Rajdu Szwecji ostrożnie wypowiadał się na temat swoich szans na zwycięstwo, wygrał drugą rundę WRC 2023!

Tanak królem zimy

Jedyna śnieżna runda mistrzostw świata tradycyjnie odbyła się w Szwecji. Zawodnicy mieli do pokonania osiemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 301,18 km. Najlepszy w zimowej scenerii okazał się Ott Tanak, który zapewnił pierwszy w tym roku zwycięstwo Pumie Rally1. Estończyk nie mógł jednak mówić o łatwym triumfie. Problemy z oponami niemal nie wykluczyły go z rywalizacji, a na mecie był lepszy od Craiga Breena o 18,7 sekundy. Irlandczyk, który spóźnił się na Power Stage na podium pojawił się wraz z zespołowym kolegą: Thierrym Neuvillem (+20,0). Czwarty ze stratą 5,1 sekundy do podium był Kalle Rovanpera. Czołową siódemkę uzupełnili Elfyn Evans (+1:24,0) Pierre-Louis Loubet (+5:59,0) i Esapekka Lappi (+7:42,4).

– Oczywiście to wiele dla mnie znaczy. Wsiadłem do nowego auta i dostarczyłem wynik tym gościom. M-Sport ciężko pracuje, by walczyć z dużymi producentami. Jestem pewien, że to bardzo stresujące, ale dopóki przynosi efekty, wszyscy wygrywamy. Wspaniale jest być częścią tego zespołu – komentował Tanak.

– Nie taki był plan, ale nie wiedziałem o tym. Cieszymy się. To był niesamowity weekend i wspaniale znów być w czołówce – mówił Breen, który miał przepuścić zespołowego kolegę.

– To nie był dobry etap. Bałem się hamowań i że któreś przestrzelę. To był niesamowicie ciężki weekend, ale świetny dla zespołu. Wszyscy kierowcy wykonali dobrą pracę, a samochód był szybki. To pozytyw – podsumował Neuville, który stracił kilka sekund w śnieżnej bandzie na ostatnim oesie.

– Nie chciałem zdobyć pięciu punktów za Power Stage. Na pewno to był jakiś plan. Jestem pewien, że faceci za mną znają mój czas i dostosują prędkość. Mam nadzieję na kilka punktów – mówił Kalle Rovanpera, który chciał uniknąć odkurzania tras w Meksyku.

Statystyka

Dla Otta Tanaka jest to osiemnasty triumf w karierze, co pozwoliło mu awansować do czołowej dziesiątki klasyfikacji wszech czasów. Estończyk zrównał się w niej z Jari-Mattim Latvalą i Hannu Mikkolą. Dodatkowo kierowca M-Sportu zdobył 43 podium w karierze.

Craig Breen świętuje dziewiątą wizytę w czołowej trójce i zrównał się m.in. z Henri Toivonenem i Michele Mouton. Thierry Neuville posmakował szampana 57 raz w karierze.

Ford świętuje 93 triumf w mistrzostwach świata i tylko dziewięciu brakuje mu do rekordu Citroena. Marka wyśrubowała za to rekord miejsc na podium do 371. Hyundai powiększył swój dorobek w tej statystyce do 103.

Solberg najlepszy w WRC2

Mała lista zgłoszeń w klasie Rally1 sprawiła, że najlepsi zawodnicy WRC2 zdobyli punkty również w klasyfikacji całego WRC. Najlepszy za kierownicą auta Rally2 był Oliver Solberg, który perfekcyjnie rozpoczął swój bój o mistrzowski tytuł. Szwed był lepszy o 42,3 sekundy od Ole Christiana Veiby’ego korzystającego ze starszego już Volkswagena Polo R5. Najniższy stopień podium wywalczył Sami Pajari (+1:15,2). Michał Sołowow wygrał rywalizację w WRC2 Masters Cup.

W klasyfikacji sezonu nowym liderem został Ott Tanak, który ma 42 punkty. Drugi jest Kalle Rovanpera (37), a trzeci Thierry Neuville (32). Czołową piątkę uzupełniają Elfyn Evans (29) i niestartujący w Szwecji Sebastien Ogier (26). Kolejną rundą mistrzostw świata jest zaplanowany na połowę marca Rajd Meksyku.

Rajd Szwecji – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News