Taktyczne zagrywki Hyundaia. Co na to rywale?

Taktyczne zagrywki Hyundaia. Co na to rywale?

Kalle Rovanpera Toyota Yaris WRC Rajd Estonii 2021

Podaj dalej

Kalle Rovanpera zdecydowanie umocnił się na fotelu lidera Rajdu Estonii, ale to taktyczne zagrywki Hyundaia wzbudziły zainteresowanie podczas pierwszej sobotniej pętli.

Lider rywalizacji rozpoczął dzień od mocnego uderzenia i na mierzącym ponad 23,5 km oesie Peipsiaare był o 10,7 sekundy szybszy od Otta Tanaka. 14,3 sekundy stracił Craig Breen, a czołową piątkę uzupełnili Sebastien Ogier (+15,6) i Thierry Neuville (+16,2). Przewaga Fina nad Irlandczykiem wzrosła już do 22,8 sekundy. W walce o trzecie miejsce Belg wyprzedzał mistrza świata o 5,4 sekundy.

Ponad 12-kilometrowe Mustvee przyniosło triumf Ottowi Tanakowi. Estończyk był zaledwie o 0,3 sekundy szybszy od Kallego Rovanpera. Oesowe podium skompletował Craig Breen (+3,1). Druga trójkę utworzyli Elfyn Evans (+3,8), Thierry Neuville (+4,0) oraz Sebastien Ogier (+4,5). Rovanpera po próbie miał już 25,6 sekundy zapasu nad Breenem. Neuville oddalił się od Ogiera na 5,9 sekundy.

Hyundai gra zespołowo

Druga część pierwszej pętli rozpoczęła się od taktycznych zagrywek Hyundaia. Ott Tanak chcąc pomóc Thierry’emu Neuville’owi w walce o trzecie miejsce spóźnił się na start. W stawkę wstrzelił się w taki sposób, że nie czyścił już drogi dla Sebastiena Ogiera, ale robił to dla zespołowego kolegi. Estończyk był najszybszy na blisko 23-kilometrowej próbie i o 0,4 sekundy pokonał Kallego Rovanperę. Z pomocy Tanaka nie skorzystał Neuville, który był czwarty ze stratą 8,3 sekundy, 0,1 sekundy za Sebastienem Ogierem. Trzecią dwójkę stworzyli Elfyn Evans (+10,7) i Craig Breen (+10,8). Po odcinku czołową dwójkę dzieliło już 36 sekund. Neuville miał 5,8 sekundy zapasu nad Ogierem.

Na zamykającym pętlę mierzącym zaledwie 6,7 km odcinku Vastsemoisa czołową piątkę stworzyli Ott Tanak, Sebastien Ogier (+1,0), Craig Breen (+1,2), Kalle Rovanpera (+1,5) i Thierry Neuville (+2,3). Po odcinku Rovanpera ma 35,7 sekundy zapasu nad Breenem. W walce o trzecie miejsce Neuville (+1:22,0) wyprzedza Ogiera (+1:26,5) i Evansa (+1:49,7).

Mówią po pętli

Kalle Rovanpera: – Na pewno nie chciałem przebić opony. Na następnej pętli będzie większa koleina i jazda będzie trudna.

Craig Breen: – Wszystko jest dobrze. Nadal tu jesteśmy.

Thierry Neuville:Czy utrzymam Seba za sobą? Taki jest cel. Staramy się.

Sebastien Ogier: – Nasz plan zakłada skoncentrowanie się na sobie i pozostaniu przed Elfynem, Rano nie jechałem super dobrze. Byłem zbyt ostrożny. Lepiej zachować ostrożność niż ryzykować.

Elfyn Evans: – Próbowaliśmy rano i nie osiągnęliśmy znaczących postępów. Nie jest tak łatwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News