"Taksówka" Senny wystawiona na sprzedaż! Cena zwala z nóg!

"Taksówka" Senny wystawiona na sprzedaż! Cena zwala z nóg!

Nigel Mansell Ayrton Senna Williams F1 Formuła 1

Podaj dalej

Co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące sprzedaży kultowych samochodów Formuły 1. Każda z nich podnosi puls fanom królowej sportów motorowych, którzy liczą na to, że kiedyś wygrają na loterii i bez problemu będą mogli zostać właścicielami takiego pojazdu. Nie inaczej jest tym razem. Na sprzedaż trafiają dwa kultowe modele z garażu samego Nigela Mansella.

Taksówka Senny na sprzedaż

Mistrz świata Formuły 1 z 1992 roku: Nigel Mansell postanowił przewietrzyć swój garaż i na licytację trafi nie jeden, a dwa kultowe samochody. Do tej pory znajdujące się w prywatnej kolekcji mistrza samochody trafią w ręce szczęśliwca-milionera.

Większą gratkę dla fanów Formuły 1 z pewnością stanowi Williams FW14-5 z 1991 roku. Uważany w swoich czasach za jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie samochodów Formuły 1 został zaprojektowany przez Adriana Neweya. Zajmuje również szczególne miejsce w historii jako „taksówka Senny”. Na sprzedaż trafia egzemplarz, którym Mansell na zwycięskim okrążeniu po Grand Prix Wielkiej Brytanii podwiózł Ayrtona Sennę. W McLarenie Brazylijczyka zabrakło wówczas paliwa.

Kultowe niebiesko-biało-żółte barwy Canona przyniosły Mansellowi pięć triumfów. Najlepszy był w GP Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Ostatni z triumfów stał pod znakiem fantastycznej walki koło w koło z Ayrtonem Senną. Niestety szczęśliwy kupiec nie będzie mógł przejechać się autem. Renault odzyskało silnik V10. Nadal jednak szacuje się, że trzeba za nie zapłacić od siedmiu do czternastu milionów złotych.

Gratka dla fanów Ferrari

Drugim z wystawionych aut jest Ferrari 640, które przyniosło Mansellowi przydomek lwa. Jeden z tifosich okrzykiwał tak Brytyjczyka, gdy ten w swoim debiucie w czerwonych barwach wygrał GP Brazylii 1989. Triumf odniósł również na Węgrzech. Co ciekawsze auto wyposażone jest w opony, które były używane podczas ostatniego wyścigu. Silnik V12 nie był uruchamiany od czasu dostarczenia pojazdu w ręce Mansella. Biorąc pod uwagę wieczne problemy techniczne auta, może to i dobrze. Ferrari 640 Nigela Mansella ukończyło jedynie sześć z piętnastu grand prix. Cenę samochodu szacuje się między jedenaście a dwadzieścia trzy miliony złotych.

Na sprzedaż wystawiony zostanie również Reynard 2KI serii Grand Prix Masters z 2005 roku. Szczegóły aukcji, która odbędzie się czternastego maja w Monako znajdziecie tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News