Rosjanie zmierzają do ważnego portu Arabii Saudyjskiej!

Rosjanie zmierzają do ważnego portu Arabii Saudyjskiej!

Rosja flaga

Podaj dalej

O tym, że Rosja jest światową potęgą nie trzeba nikogo przekonywać i aż strach bierze, gdy pomyśli się, co mogliby zrobić nasi sąsiedzi. Obecnie doświadczają tego w Arabii Saudyjskiej, gdzie Rosjanie za nic mają swoich wrogów.

Bez litości dla rywali

Rosjanie, którzy walczą obecnie w Arabii Saudyjskiej nie robią sobie nic z rywali. Na tegorocznym Rajdzie Dakar nie oddali nawet jednego etapu w stawce ciężarówek, a dziś wywalczyli pierwsze trzy miejsca! Najlepszy był Dmitrij Sotnikow, który przewodził stawce od 85 kilometra. Na mecie był o blisko półtorej minuty lepszy od Eduarda Nikołajewa. Trzeci Andriej Karginow stracił blisko dwie minuty. Na siódmym miejscu sklasyfikowany został Darek Rodewald, który jest mechanikiem Janusa van Kasterena.

W klasyfikacji generalnej Dmitrij Sotnikow powiększył przewagę nad Eduardem Nikołajewem do ponad dziesięciu minut. Trzeci Anton Szibałow traci blisko 45 minut. Na czwarte miejsce awansował Andriej Karginow kompletując pierwszą czwórkę dla KAMAZ-a. Pierwszym z reszty jest Janus van Kasteren. Holender traci do najbliższego rywala blisko 45 minut.

O krok od mety

Trasa dziesiątego etapu prowadziła z Wadi Ad Dawasir do Biszy. Organizatorzy opisali etap jako „szczególnie przyjemny dla oka”. Zachwycać miały przeróżne krajobrazy oraz różne palety barw. Zawodnicy mieli czerpać radość z faktu, że była to jedna z najszybszych prób tegorocznej edycji imprezy. Trudność stanowiły niezliczone skrzyżowania, na których można było stracić bardzo dużo czasu. To znak rozpoznawczy saudyjskich tras.

Odcinek specjalny mierzył 375 kilometrów, a dojazdówka 384 kilometry. 66% etapu stanowił piasek. 32% to drogi szutrowe. Dwa procent wydm znajdowało się tuż po starcie.

Miasto startu i mety

Zawodnicy wyruszą do walki z Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Bisza liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców, a według najnowszych danych wzdłuż doliny, która jest najdłuższą na Półwyspie Arabskim znajduje się 240 wiosek i 58 większych osad. Okoliczne tereny są niezwykle ważne dla rolnictwa. Szacuje się, że na polach znajduje się około trzech miliony palm.

Dakar 2022 – Etap 10

Dakar 2022 – Wyniki po dziesiątym etapie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News